Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlíte v nájmu? Na co všechno nesmíte zapomenout?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mezi povinnosti každého nájemce patří mimo jiné informování pronajímatele o řadě skutečností. Jako nájemce musíte například pronajímateli oznámit svou dlouhodobou nepřítomnost v bytě, některé závady nebo změnu počtu členů domácnosti. Pokud to neuděláte, může vás to stát dost peněz nebo i výpověď z nájmu. Na co všechno nesmíte zapomenout?

Pokud si pronajímáte byt, máte ze zákona povinnost pronajímateli oznámit plánovanou nepřítomnost v bytě trvající déle než dva měsíce. Musíte mu také sdělit, na koho se má obrátit, jestliže bude nezbytné do bytu vstoupit například z důvodu havárie. Samozřejmě povinnost oznámit nepřítomnost v bytě nemáte, jestliže tam během vaší nepřítomnosti bude bydlet jiná osoba. Pokud neuvedete jméno a kontakt na konkrétní osobu, bude moci pronajímatel do bytu v naléhavých případech vstoupit.

„Když pronajímateli neohlásíte svou nepřítomnost a v důsledku toho dojde ke škodě ať už v bytě nebo u sousedů, budete muset uhradit vzniklou škodu a může to také vést k výpovědi z nájmu,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Občanský zákoník vám sice ukládá povinnost ohlásit jen tu nepřítomnost v bytě, o které dopředu víte, na druhou stranu, pokud můžete, měli byste oznámit i delší neplánovanou nepřítomnost. Například když se nemůžete dostat zpět ze zahraničí nebo jste po úrazu v nemocnici. Jedná se o takzvanou prevenční povinnost, podle které se každý má chovat tak, aby předcházel vzniku škody.“

Dále máte povinnost oznámit pronajímateli vznik těch závad v bytě, které má on podle zákona nebo dohody povinnost odstranit. Oznamovací povinnost v těchto případech vyplývá z logiky věci – pronajímatel nemůže o závadách vědět, jelikož v bytě nežije. Podle míry závažnosti musíte takové vady oznámit buď ihned, nebo bez zbytečného otálení. „Když závady neoznámíte včas, ztratíte nárok na proplacení vlastních nákladů na jejich odstranění. Za určitých okolností může být to, že jste neoznámili nutnost oprav, dokonce důvodem k výpovědi z nájmu,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Pronajímatel vám nemůže bránit, aby s vámi v bytě bydleli členové vaší domácnosti, ale pokud se jejich počet změní, musíte mu to oznámit. Důvodem je to, že počet osob žijících v bytě by měl být přiměřený jeho velikosti. Podle občanského zákoníku máte povinnost oznámit i snížení počtu členů domácnosti, protože od počtu osob v bytě se částečně odvíjí i výše plateb za služby. O změně počtu členů domácnosti musíte informovat pronajímatele bez zbytečného odkladu. „Pokud o zvýšení počtu členů domácnosti neinformujete do dvou měsíců, může to být důvodem pro výpověď z nájmu,“ varuje Zelený. Pro oznámení snížení počtu členů domácnosti žádná lhůta ani sankce stanovena není. Pravděpodobně proto, že je to především ve vašem zájmu, mohou se vám tak snížit platby za služby.

Témata:  dTest bydlení nájmy

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 18:55

Trumpova cla na auta? Tesla může být jediný vítěz, ale může být i výrazně poškozena

Trumpova 25 procentní dovozní cla na zahraniční auta mohou dramaticky zdražit vozy z Německa, Japonska a Jižní Koreje – a dokonce i některá auta montovaná v USA, pokud využívají zahraniční díly, varují experti z automobilového průmyslu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?