Investice do developerských projektů. Vyplatí se?

Developerské projekty patří do velmi žádaného zboží kupujících klientů. Jsou hezké, nové, moderně řešené a většinou mají i balkon či terasu. Kdo z nás by takové bydlení nechtěl. Nezáleží ani na tom, že developerské byty jsou většinou dražší než původní zástavba v dané lokalitě. Klienti si rádi za „novotu“ připlatí. Jak je to ale v případě investice do bytu na pronájem?

Ilustrační fotografie

Pro a proti

Při posuzování developerských projektů buďte obezřetní. V našem prostředí není nabídka nejširší a stále se na trhu pohybuje dost firem, jejichž portfolio není zcela transparentní.

U developerských projektů je velkou nevýhodou vysoká pořizovací cena a také nutnost mít k dispozici alespoň část peněz ještě před dokončením stavby. Peníze tedy máte „uvázané“ v bytě, ale příjem z bytu zatím nemáte. Navíc je nutno zvážit i rizika spojená s možným nedokončením stavby, komplikacemi při výstavbě nebo riziko nekvalitního provedení.

„Jako nevýhodu je nutné zmínit nedostatečnou nabídku trhu developerských projektů – nabídka je ve většině měst malá, a tak je výběr vhodné investice náročnější. Tato nebezpečí lze ale eliminovat vhodným výběrem projektu a developera. Váš makléř vám s výběrem rád pomůže,“ říká Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Na druhé straně je největším kladem fakt, že se jedná o novostavbu. V následujících 15 až 20 letech tak nebudete muset do bytu investovat žádné další peníze. S tím souvisí i vyšší výnos z nájmů a velká atraktivita pro nájemníky.

Pro koho je tedy investice do developerského projektu vhodná?

„Pokud hodláte investovat do jednoho bytu, pak je nutné celou transakci dobře spočítat a zhodnotit, zda je výnos dostatečný a zda je tedy tato investice vhodná. Dobrý realitní makléř vám pomůže zjistit tržní cenu nájemného a spočítá očekávatelné zhodnocení bytu v čase. Díky tomu můžete svoji investici dobře vyhodnotit,“ vysvětluje Mgr. Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Plánujete-li koupi vyššího množství jednotek, můžete v případě investice do developerského projektu realizovat ještě dodatečný zisk. Developer je často ochotný poskytnout množstevní slevu při nákupu více jednotek ve stejném projektu.

Vytěžit co nejvíc

Poslední starostí v tomto běhu na dlouhou trať je shánění slušných nájemníků. Většina investorů této fázi nechce věnovat čas.  Dobrou službou v tento moment bude správa investičního bytu, kdy veškeré starosti a formality přenecháváte v rukách odborníků.

„V případě investičních novostaveb doporučujeme byt plně vybavit a nabídnout jej „ihned k nastěhování“. Dosáhnete tím nejen vyššího výnosu, ale také si rozšíříte okruh potenciálních nájemníků. Využijte služeb makléře, který hovoří cizími jazyky, abyste svou nabídkou oslovili i zahraniční nájemníky,“ shrnuje Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky