Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Investice do developerských projektů. Vyplatí se?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Developerské projekty patří do velmi žádaného zboží kupujících klientů. Jsou hezké, nové, moderně řešené a většinou mají i balkon či terasu. Kdo z nás by takové bydlení nechtěl. Nezáleží ani na tom, že developerské byty jsou většinou dražší než původní zástavba v dané lokalitě. Klienti si rádi za „novotu“ připlatí. Jak je to ale v případě investice do bytu na pronájem?

Pro a proti

Při posuzování developerských projektů buďte obezřetní. V našem prostředí není nabídka nejširší a stále se na trhu pohybuje dost firem, jejichž portfolio není zcela transparentní.

U developerských projektů je velkou nevýhodou vysoká pořizovací cena a také nutnost mít k dispozici alespoň část peněz ještě před dokončením stavby. Peníze tedy máte „uvázané“ v bytě, ale příjem z bytu zatím nemáte. Navíc je nutno zvážit i rizika spojená s možným nedokončením stavby, komplikacemi při výstavbě nebo riziko nekvalitního provedení.

„Jako nevýhodu je nutné zmínit nedostatečnou nabídku trhu developerských projektů – nabídka je ve většině měst malá, a tak je výběr vhodné investice náročnější. Tato nebezpečí lze ale eliminovat vhodným výběrem projektu a developera. Váš makléř vám s výběrem rád pomůže,“ říká Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Na druhé straně je největším kladem fakt, že se jedná o novostavbu. V následujících 15 až 20 letech tak nebudete muset do bytu investovat žádné další peníze. S tím souvisí i vyšší výnos z nájmů a velká atraktivita pro nájemníky.

Pro koho je tedy investice do developerského projektu vhodná?

„Pokud hodláte investovat do jednoho bytu, pak je nutné celou transakci dobře spočítat a zhodnotit, zda je výnos dostatečný a zda je tedy tato investice vhodná. Dobrý realitní makléř vám pomůže zjistit tržní cenu nájemného a spočítá očekávatelné zhodnocení bytu v čase. Díky tomu můžete svoji investici dobře vyhodnotit,“ vysvětluje Mgr. Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Plánujete-li koupi vyššího množství jednotek, můžete v případě investice do developerského projektu realizovat ještě dodatečný zisk. Developer je často ochotný poskytnout množstevní slevu při nákupu více jednotek ve stejném projektu.

Vytěžit co nejvíc

Poslední starostí v tomto běhu na dlouhou trať je shánění slušných nájemníků. Většina investorů této fázi nechce věnovat čas.  Dobrou službou v tento moment bude správa investičního bytu, kdy veškeré starosti a formality přenecháváte v rukách odborníků.

„V případě investičních novostaveb doporučujeme byt plně vybavit a nabídnout jej „ihned k nastěhování“. Dosáhnete tím nejen vyššího výnosu, ale také si rozšíříte okruh potenciálních nájemníků. Využijte služeb makléře, který hovoří cizími jazyky, abyste svou nabídkou oslovili i zahraniční nájemníky,“ shrnuje Mgr. Dominik Ženatý, makléř realitní sítě CENTURY 21.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?