Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ticho a klid venkova: Chaty a chalupy se mění v druhé bydlení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Televize, mobilní signál a wi-fi na chalupách postupně nahrazují ticho a klid venkova. Česká republika patří mezi ráj chatařů a chalupářů. Každý pátý Čech chatu či chalupu vlastní, téměř 40 % pak o vlastním letním bytě sní. Rekreační objekty postupně mění svou podobu a funkci, z víkendového útočiště se základním vybavením se proměňují v plnohodnotný druhý domov s kompletní výbavou. Celá třetina majitelů využívá chalupy k dlouhodobému pobytu a i zde chce využívat internet a jiné moderní technologie. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny realizovaného agenturou STEM/MARK.

Chataření má v Čechách velmi dlouhou tradici, která úspěšně přežívá i do dnešní doby, a to i navzdory tomu, že možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než dříve. Velká část Čechů dává stále přednost pobytu v tuzemsku a touží po útočišti v přírodě či na venkově, svou chatu či chalupu by si přálo 37,4 % dotázaných. 20 % pak uvedlo, že chatu či chalupu již vlastní, v polovině těchto případů jde dokonce o objekty, které neslouží jen k letní rekreaci, ale jsou vhodné k celoročnímu bydlení.

Jak z průzkumu dále vyplynulo, pokud si Češi pořizují druhé bydlení, mají ve většině případů zájem o plnohodnotnou nemovitost, aby si mohli užívat stejný komfort jako doma. 52 % dotázaných chce mít k dispozici základní TV nabídku a dostatečně silný mobilní signál, aby měli možnost připojit se k internetu alespoň přes telefon. 23 % by využilo i na chalupě vysokorychlostní internet a wi-fi, díky němuž mají možnost pracovat z domova a mohou tak trávit více času mimo kancelář. Dalším důležitým aspektem při výběru rekreačního objektu je také vzdálenost od města a dopravní dostupnost, neboť mnoho lidí počítá s tím, že se na stáří na chalupu přestěhuje natrvalo.

„Lidé si chaty a chalupy zařizují a vylepšují tak, aby v nich mohli pohodlně trávit čím dál více času. Někteří přitom také uvažují o tom, že se na venkov či do hor přestěhují na stáří,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny, a dodává, že i rekonstrukci chaty lze financovat úvěrem ze stavebního spoření, stavba ale musí mít číslo popisné. „Úvěr na bydlení lze využít na pořízení a rekonstrukci budovy trvalého charakteru, tedy takovou, které stavební úřad přidělil číslo popisné. Evidenční číslo mají jen stavby dočasného nebo rekreačního charakteru a dále takové, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu,“ doplňuje.

Kromě toho, že jde majitelům chat a chalup o vlastní pohodlí, zajímají se také o to, co si o jejich obydlí myslí ostatní, na názoru druhých záleží polovině (50,7 %) dotázaných. Rádi proto neustále své letní byty zvelebují a nebojí se pustit do úprav svépomocí, o své zručnosti jsou přesvědčeny více tři čtvrtiny (77,1 %) respondentů a bez úplné pomoci odborníků si poradí až 25 % z nich. Na vině je často nespokojenost s odvedenou prací řemeslníků či jejich flexibilitou, svou roli hraje také cena, která může být při najmutí řemeslnických služeb mnohonásobně vyšší.

Témata:  bydlení chaty a chalupy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.