Instagram se stává novým informačním kanálem pro zloděje. Sociální síť, umožňující svým uživatelům sdílet fotky s přáteli i se zcela neznámými lidmi, je jednou z nejrychleji rostoucích podobných platforem dneška, ale také poskytuje neocenitelné informace bytařům. Lidé s ním totiž zacházejí nezodpovědně, a dávají tak zlodějům vědět, že nejsou doma, mají volný byt i jeho přesnou polohu.
„Potenciálnímu zloději získání důležitých informací nezabere více než deset minut a nepotřebuje k tomu ani jakékoli odborné znalosti. A k ohrožení vašeho bytu na Instagramu nemusíte sdílet informace ani vy sami – stačí, když se fotkami pochlubí vaše děti bez vašeho vědomí,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a domů.
Celosvětově má Instagram více než 400 milionů uživatelů a jen v ČR ho podle statistik každý den použije 400 000 lidí. „Češi sdílejí na Instagramu čím dál více ze svého osobního života a neuvědomují si, ke kolika lidem se tyto informace dostávají. Nebezpečná je zejména lokalizační funkce Instagramu, která přes váš telefon přesně určí vaši momentální polohu a přiřadí jí k dané fotce. Tuto polohu pak umístí na reálnou mapu, přes kterou si pak může kdokoliv na Instagramu polohu vaši i vašeho bytu snadno a pohodlně dohledat,“ říká Ivan Pavlíček, bezpečnostní expert, Next. „Zloděj vyhledá uživatele, kteří jsou, nebo zakrátko budou na dovolené a přes funkci lokalizace si najde jejich adresu. Díky fotkám z domova má navíc jasnou představu o tom, jaké cennosti se v bytě nacházejí.“
Zloději jsou navíc v používání moderních technologií většinou velmi zruční a sociální média jako nástroj usnadňující jejich aktivity již přijali za své. Například podle britského průzkumu mezi odsouzenými bytaři 80 % z nich používá sociální sítě k vytipování obětí.
Jak se bránit? Ivan Pavlíček doporučuje vyvarovat se sdílení jakýchkoliv osobních informací na sociálních sítích. „Konkrétně na Instagramu jednoznačně doporučujeme uzavřít svůj profil a nenechat ho veřejně přístupný. Dále vypnout lokalizační funkci svého telefonu, nesdílet fotky z vašeho domova, stejně jako přílišné množství vašich osobní informací – včetně informací o tom, kdy se zrovna vyskytujete mimo domov.“ Základem zabezpečení domácnosti však vždy jsou bezpečnostní dveře alespoň třetí bezpečnostní třídy a důsledné dodržování bezpečnostních opatření.
Témata: bydlení
Související
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14