Vzít k sobě podnájemníka bude možno i bez souhlasu majitele bytu

Nájemníci už nebudou potřebovat písemný souhlas majitele bytu, pokud si budou chtít vzít k sobě podnájemníka. Počítá s tím nový občanský zákoník, ovšem za předpokladu, že sami v bytě zůstanou a budou ho s podnájemníkem sdílet. Informace přineslo čtvrteční vydání Práva.

660

Podnájem na černo je nyní hrubým porušením povinnosti nájemce a může být důvodem k výpovědi z nájmu. Podle předsedy Sdružení nájemníků ČR (SON) Milana Taraby změna vychází vstříc zejména lidem, kteří žijí v pronajatých bytech a dočasně se ocitli ve finanční tísni. "Například důchodce, který zůstal sám poté, co mu zemřel partner a nesehnal levnější malý byt, kterých je nedostatek, si vezme jednoho dva studenty do podnájmu. Ti mu uleví od nájemného, které by si jinak nemohl dovolit," řekl Právu Taraba s tím, že jde o návrat k praxi, která se v Československu používala ještě před druhou světovou válkou.
 
"Určitě je to pozitivní, protože změna pomůže nájemci překonat nějakou krátkodobou finanční tíseň, a zároveň vede k lepšímu využití bytového fondu. Zejména v současné době, kdy je nedostatek vysokoškolských kolejí," podotkl Taraba. Zásadní problém s předlohou nemají ani majitelé nemovitostí.

Témata: bydlení | nájmy

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky