Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pořídit bydlení může být levnější. Novela by lidem ušetřila statisíce

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Pořízení vlastního bydlení by mohlo být zase o něco levnější. Opoziční strany totiž přišly s návrhem zrušit 4% daň z pořízení nemovitosti. Chtějí tak změnit návrh ministerstva financí, který teď projednává Sněmovna.

Poslanci dnes jednali o návrhu ministerstva financí na 4% daň z pořízení domácnosti. Opoziční strany však podaly protinávrh. "Tuto naprosto zbytečnou daň, která zatěžuje především mladé rodiny, mladé lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, chceme zrušit," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

"Daně z nemovitosti jsou v porovnání s Evropou velmi nízké. Populistické návrhy zrušit daň, to umí každý, tak to ani neberu vážně," bránil se ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš.

Zatím se prodávající s kupujícím může dohodnout, kdo daň z nabytí nemovitosti zaplatí. Ministr financí ale chce, aby tuto daň platil povinně kupující. Podle některých kritiků je tato daň už nadbytečná. Nemovitost je totiž zdaněna už několikrát.

Například u bytu za 1 a půl milionu by to podle návrhu opozičních stran byla úspora šedesát tisíc. "Mně se opravdu nelíbí, proč mají občané vlastně opakovaně platit, platit a platit," rozčiluje se František Laudát, poslanec za TOP 09.

Ve chvíli, kdy se dům nebo byt staví, investují do něj podle Laudáta lidé peníze zdaněné daní z příjmu a navíc každý rok platí daň z nemovitosti. "Dnes je to poměrně výrazný příspěvek do státního rozpočtu ve výši asi deseti miliard korun," argumentoval Václav Votava z ČSSD.

Ještě před tím, než ale poslanci vůbec začali o něčem jednat, začali se hádat, o čem vlastně budou jednat. Na programu schůze se dohadovali více než hodinu a půl. A tak se původně plánované body, jako je daň z nabytí nemovitosti, odsouvaly a odsouvaly.

Sněmovna nakonec novelu propustila do třetího čtení. Změna měla původně platit už od 1. dubna, to už se ale nestihne. Rozpočtový výbor proto doporučil, aby začala platit první den třetího měsíce od vyhlášení ve sbírce.

Pokud by Sněmovna předlohu schválila začátkem května, bude mít poté Senát měsíc na její projednání a případné schválení, prezident pak 15 dní na její podpis. Kdyby novela vyšla ve sbírce v červnu, začala by platit od září. 

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 11:32

Předpověď počasí na noc a středu 20. listopadu. Meteorologové varují před výrazným ochlazením a sněžením

Přes naše území přejde od severozápadu studená fronta, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.