Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekonstrukce bytu: Češi nechtějí utrácet, zkoušejí své vynálezy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Skoro dvě třetiny českých kutilů se minimálně jednou ročně pouštějí do úprav bydlení. A ne vždy na to jdou důkladně, až 92 % z nich se alespoň občas spokojí s provizorním řešením. PET láhve jako izolace mezistropních mezer, psací stůl ze staré kuchyňské linky nebo pingpongový míček použitý jako vodováha – i takové inovace vymýšlejí kreativní kutilové. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny.

Nejlépe se speciální "vychytávky“ vymýšlejí rovnou při akci. Jejich využití přiznává přes 60 % kutilů. Nejčastěji si pomáhají vlastnoručně zhotovenými držáky, kladkami, lešením, podpěrami či nástavci. Někteří si vylepšují pracovní nářadí a vytvářejí např. zahnuté štětce pro natírání za roh, vlastní vzor válečku na malování, nebo "šmirglrukavici“. Najdou se i kutilové, kteří přemýšlejí ekologicky. Odchytávají dešťovou vodu a používají ji ke splachování nebo si staví vlastní větrnou mini elektrárnu.

Graf - rekonstrukce

Alespoň jednou ročně vylepšuje své bydlení 61 % kutilů. Několikrát do roka se pak do modernizace či rekonstrukce pouští 37 % dotázaných. „I přesto, že se 15 procent kutilů vlastně ani nepovažuje za manuálně zručné, od vylepšování bydlení je to neodradí. Za šikovné se považuje více respondentů se základním vzděláním než vysokoškoláků,“ komentuje výsledky průzkumu Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Graf - rekonstrukce

Při úpravách bydlení už téměř polovina respondentů zažila nějakou nepříjemnost. Největší problémy způsobuje vodní živel – prasklé či omylem navrtané trubky, příliš velký proud, nebo průtrž mračen. Téměř všichni kutilové (86 %) už se také někdy potýkali s drobnějším nebo závažnějším zraněním. Nejčastěji šlo o odřeniny, do očí se jim dostala nečistota nebo se o něco řízli.

Graf - rekonstrukce

Ať už Češi kutí jen pro radost, nebo z nutnosti, konečný výsledek a jeho podoba jim není jedno. "Více než polovina kutilů přiznává, že jim záleží na názoru ostatních lidí na tom, jak bydlí. Pouze 5 procent dotázaných tvrdí, že je názor okolí vůbec nezajímá,“ doplňuje Jitka Jechová.  

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?