Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poptávka po nových bytech roste rekordním tempem. Lidé se opět nebojí zadlužit

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Trhu s byty se letos mimořádně daří, zájem o nové byty meziročně stoupl zhruba o 15 procent. Příznivý vývoj navazuje na loňské oživení poptávky po vlastním bydlení. Volných bytů je zatím dostatek. Prodej nové etapy v projektu Nové Chabry nedávno zahájila i developerská společnost Star Group.

„Oživení poptávky se týká i větších bytů, kategorií 3+kk a 4+kk, které se v posledních měsících tohoto roku staly poptávaným produktem,“ sdělil Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a dobré výkonnosti ekonomiky v letošním roce je zaznamenán nárůst poptávky i nabídky. To se také odráží v mírném růstu cen nemovitostí, zejména v hlavním městě. Za prvních devět měsíců letošního roku prodali developeři v Praze 5250 nových bytů.

„Na pozitivním vývoji se výrazně podílí dobrá situace celé české ekonomiky. Na trhu je velká nabídka levných bytů. Úroky u hypoték jsou nízké a přibývá lidí, kteří si kupují vlastní bydlení a nemají strach se kvůli tomu zadlužit. Roste počet těch, kteří si nový byt pořizují jako investici, protože v něm vidí skvělou příležitost, jak uložit své peníze – to se týká ale jen menších bytů. Byt průměrné velikosti, v dobré lokalitě a s dobrou dostupností totiž snadno pronajmou,“ uvedl Tal Grozner.

Na konci druhého čtvrtletí roku 2015 mělo v Praze v nabídce alespoň jeden byt 172 developerů nebo investorů ve 284 developerských projektech. Objem volných bytů dosáhl na konci prvního pololetí sedmi tisíc. Po prvním čtvrtletí, kdy se prodejnost vyšplhala na rekordní úroveň 1850 bytů, byl druhý kvartál prodejně o něco slabší (o 10 procent), prodalo se jen 1700 nových bytů.

Dlouhodobě je největší poptávka po bytech menší a střední velikosti 2+kk a 3+kk o rozloze od 45 do 75 metrů čtverečních. Dobře na odbyt jdou i luxusní byty, které si od počátku sledování vývoje prodejnosti polepšily o deset procent. Zájem přetrvává i o superlevné byty, tedy do 45 tisíc korun za metr čtvereční. V posledním období druhého čtvrtletí 2015 byl viditelný rapidní nárůst nabídky nových bytů, 65 procent prodaných bytů se prodalo s cenou pod 60 tisíc za metr čtvereční.

„Výborně se prodávají také středně velké byty v blízkosti zeleně a s dobrou občanskou vybaveností v okolí. Každý kupující je ale jiný a má odlišné preference. Rodiny s dětmi hledají byty s více pokoji, jednotlivci zase garsoniéry,“ informoval Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Růstu trhu s rezidenčním bydlením nahrávají nynější nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Za kritickou hranici pro udržení růstu trhu se zpravidla označuje maximální úroková sazba do tří procent. Většina developerů se domnívá, že se k této hranici v příštím roce nepřiblížíme. Podle třetiny firem k tomu dojde v roce 2017, další třetina předpokládá rok 2018 či dobu ještě vzdálenější.

Následující roky 2016 a 2017 podle developerů přinesou růst nabídky i poptávky po rezidenčních nemovitostech, a to zejména v Praze. V roce 2016 vzroste v Praze nabídka o 6,3 procenta, v 2017 o dalších 5,3 procenta. Poptávka se bude vyvíjet obdobně. V roce 2016 se očekává zvýšení zájmu o koupi bytu o 6,1 procenta a v 2017 o 3,7 procenta. Vývoj v rámci celého Česka bude podobný, a to jak na straně nabídky, tak poptávky, ovšem růst bude pozvolnější a nižší.

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.