Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlodějům hraje každoročně do karet začátek školního roku. Byty i domy jsou prázdné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zlodějům hraje každoročně do karet začátek školního roku, kdy děti jdou do škol, rodiče jsou v zaměstnání a byty i domy jsou prázdné. Bytaři toto každoročně využívají a měsíc září tak přináší 4 až 5 tisíc vloupání se škodami kolem 120 milionů korun. Lidé často sami zlodějům nahrávají svým chováním, kdy své byty a domy mají špatně zabezpečené, nezamykají a jsou nevšímaví k tomu, co se kolem nich děje, informuje společnost NEXT.

„Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty a domy navíc stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody, ale také se nedají odradit přítomností obyvatel v domech či bytech, často se ani nenechají vyrušit při „práci“. Velké panelové domy jim navíc poskytují toužebnou anonymitu, pomáhá jim také nevšímavost sousedů,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Zlodějina pokročila

Aby vás zloději mohli vykrást, vůbec nemusí použít páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti – třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin. U této stále oblíbenější metody používají zloději k vniknutí speciálně upravený univerzální klíč. S lupem pachatel odejde dveřmi a dost možná za sebou i zamkne. Zámek přitom zůstane neporušený, což následně znamená zásadní přitěžující okolnost při vyřizování pojistné události.

 „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Jednoduché základní pravidlo říká, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné.“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Zloději zneužívají anonymitu, lidé jsou nevšímaví

Zlodějům hraje do karet také anonymita a nevšímavost obyvatel k okolnímu dění. V panelových domech se pohybuje velké množství lidí, často se mění nájemníci, takže obyvatelé netuší, kdo bydlí nad nimi. Zloděje tak mohou považovat za běžného nájemníka či návštěvu.

Těmto faktorům přispívá také skutečnost, že dnešní zloději naprosto splývají s okolím a nijak nevyčnívají. Často klamou i tím, že slušně pozdraví, jsou oblečeni v nejmodernějším značkovém oblečení, takže souseda ani nenapadne, že mají tu čest s recidivistou.  

Témata:  krádeže bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.