7 tipů, jak správně zabezpečit svůj domov před odjezdem na dovolenou

Čas dovolených se konečně přiblížil a mnozí z nás se těší na zasloužený odpočinek, ať už v Česku, nebo v zahraničí. Letní období je však také spojeno se zvýšeným výskytem škodných událostí z důvodu vloupání do domácností. Maxima pojišťovna uvádí, že v letních měsících roste počet vloupání do domů a bytů až o desítky procent. Přináší tak několik tipů, jak se proti zlodějům chránit. Pokud už k nějaké škodě dojde, pomůže vám jedině dobré pojištění.

Ilustrační fotografie

1) Kvalitní bezpečnostní systém – v dnešní době existuje mnoho možností, jak svůj domov zajistit. V nabídce najdete například pohybová čidla nebo kamerový systém, který lze propojit s mobilním zařízením. Můžete tak mít svůj domov neustále pod kontrolou, i když jste stovky kilometrů daleko. Bezpečnostní systém můžete nastavit dle svých preferencí – buď může na vniknutí do domu upozornit hlasitým zvukem a odradit tak narušitele na místě, nebo naopak diskrétně informovat vás či bezpečnostní službu.

2) Automatické spínače světel – dalším typem ochrany domácností jsou různé typy falešných signálů, že jste doma. Zvolit můžete automatické spínače světel, které lze nastavit na určitou hodinu nebo mohou být propojeny se senzory pohybu. Existují například i sirény/reproduktory, které umí spustit hudbu nebo také psí štěkot – narušitel tak nabude dojmu, že se ve vaší domácnosti někdo pohybuje a dům není opuštěn.

3) Nesdílet na sociálních sítích – „Doporučujeme vynechat sdílení vašich dovolenkových zážitků na sociálních sítích. Ty můžete nahrát až po návratu. Nikdy nevíte, kdo váš příspěvek uvidí a je lepší se vyhnout nepříjemnému překvapení,“ radí Roman Jandík, ředitel úseku retailového pojištění v Maxima pojišťovně.

4) Domluvte se se sousedy – velkou výhodou jsou dobré vztahy se sousedy, kterým můžete důvěřovat. Ti Vás mohou informovat, pokud by zaznamenali jakoukoli podezřelou aktivitu.

5) Zajistěte osobu, která přijde váš byt zkontrolovat – máte-li blízkou osobu, které můžete svěřit své klíče od domova, pak se určitě vyplatí ji poprosit, aby přišla byt zkontrolovat a případně u toho zalít květiny, pokud nějaké máte.

6) Cennosti do trezoru – v dnešní době naleznete širokou nabídku různých trezorů a ty základní nevyžadují velkou investici. „Pokud tu možnost máte, určitě doporučujeme své cennosti uchovávat v domácím trezoru – budou tak jistě ve větším bezpečí, než když je necháme jen položené v zásuvce či na poličce,“ vysvětluje Roman Jandík.

7) Domov mějte řádně pojištěný – mít pojištěný domov je základ. „V Maxima pojišťovně lze pojištění domácnosti sjednat až na hodnotu 3 mil. Kč. Klienti mají k dispozici tři základní balíčky pojištění (Ideal / Excelent / VIP), které se od sebe liší limity pojistného plnění, ale už i základní balíček obsahuje vysoké krytí. Volitelně je možné si připojistit např. povodeň, záplavu, což ponecháváme na konkrétních potřebách klienta,“ vysvětluje Roman Jandík. Nezapomeňte také na správně nastavenou částku a tu pravidelně aktualizovat. Momentálně v Maxima lze využít slevu za propojištěnost a také akční slevu u VIP balíčku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky