Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Developeři utíkají od výstavby rodinných domů a prodávají pozemky

Rezidenční developeři v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků, řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

Satelitní městečko se chystala ve Staré Boleslavi vybudovat skupina Unistav. V současné době už na ploše 18 hektarů počítá jen s prodejem více než 200 pozemků pro rodinné domy. „Původní koncepci jsme předělali. Prodávat budeme zasíťované pozemky pro individuální výstavbu,“ uvedl Milan Uher z Unistavu. Nejde o výjimečný případ. Rezidenční developeři, čelící nízké poptávce, v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků. Pokud zahajují nové projekty, soustředí se na byty. Řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří či dokonce dražebníků. „Přibývá jich velmi znatelně. V meziročním srovnání se jedná o desítky procent,“ potvrzuje obchodní ředitel dražební firmy Naxos Libor Nevšímal. „Pozemky byly nakupovány za jiné ekonomické situace. Stejně tak projekty vycházely z jiných reálií, ať už jde o reálnou prodejní cenu, cílovou skupinu uživatelů či jejich počet,“ vysvětluje Nevšímal.

Jak ukazují údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), rodinné domy loni tvořily přes polovinu všech zahájených i dokončených bytových jednotek. Lidé však dávají přednost individuální výstavbě. A tomu přizpůsobují své plány developeři.

„Pro správné fungování lokality je vhodná kombinace rodinných domů s nízkými bytovými domy, což jsme realizovali například v Praze na Císařce či ve Velké Chuchli. Nyní žádný nový podobný projekt v nabídce nemáme a soustředíme se ryze na bytovou výstavbu,“ popisuje mluvčí developera Finep Petra Kopecká. Tento trend se odráží i v číslech realitních kanceláří. „Na území hlavního města Prahy je ve výstavbě pouze 400 rodinných domků, v předprodeji dalších více než sto. Naproti tomu v bytových projektech, které jsou teď ve výstavbě nebo předprodeji, je zhruba deset tisíc bytů,“ vypočítává analytik poradenské firmy Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

Podle ČSÚ bylo loni dokončeno dvacet tisíc bytů v rodinných domech, což je 54 procent všech dostavěných bytových jednotek. U nově zahájené výstavby byl tento podíl ještě vyšší, a to 59 procent. Nejvíce rodinných domů vzniká ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. První dva regiony ovšem dominují spolu s Prahou také žebříčku výstavby bytových domů. Zejména ve středních Čechách developeři v předchozích letech přecenili poptávku. V aktuální nabídce realitních společností tak jednoznačně dominují volné pozemky a dosud nerealizované projekty v okolí Prahy a středočeských měst.

Témata:  stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.