Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavební spoření: Co půjde zaplatit ze státní podpory?

Stavební spoření: Co půjde zaplatit ze státní podpory?

Foto: Tondach

Ministerstvo financí připravilo bič na všechny účastníky systému stavebního spoření. Podle návrhu zákona, který má agentura Mediafax od středy k dispozici, půjdou u všech smluv – bez ohledu na datum jejich uzavření – využít peníze po jejich vyplacení jen na účely spojené s bydlením.

Šéf rezortu Miroslav Kalousek (TOP 09) v návaznosti na programové prohlášení vlády kabinetu navrhuje, aby opatření začalo platit od 1. ledna 2013. Kdo bude mít nárok na vyplacení peněz dřív, může si s nimi podle stávající legislativy dělat, co chce. Všichni ostatní budou muset stavebním spořitelnám dokládat, že vyplacené prostředky využijí na koupi bytu nebo domu, jeho rekonstrukci nebo třeba doplacení hypotéky. Jinak peníze s naspořeným státním příspěvkem nedostanou. Ministerstvo argumentuje tím, že řada lidí v současnosti využívá systém stavebního spoření jen jako šestiletý termínovaný vklad, ze kterého si po uplynutí vázací lhůty vybere peníze i se státní podporou. Účelové svázání v současnosti funguje jen v případech, kdy si zájemci chtějí vzít z probíhajícího stavebního spoření úvěr. "V návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu se navrhuje změnu v rozsahu zavedení účelovosti vztahovat na všechny smlouvy o stavebním spoření bez ohledu na datum jejich uzavření," uvádí rezort v důvodové zprávě k zákonu. Jako argument si bere předpoklad, že při zavedení úpravy pouze na nové smlouvy by si maximum lidí pořídilo smlouvu ještě za stávajících podmínek. Podobné "předzásobení" se smlouvami si stát už vyzkoušel v roce 2003, kdy se maximální roční státní příspěvek snížil ze 4500 na 3000 korun. Od letošního roku je přitom společné maximum pro všechny ve výši dvou tisíc. Nová úprava navíc rozšiřuje okruh institucí, které budou moci stavební spoření poskytovat. Ke stávajícím stavebním spořitelnám přibudou také všechny univerzální banky, kterým bude pro nový produkt stačit licence od České národní banky. Návrh novely zákona je v mezirezortním připomínkovém řízení, termín pro podání připomínek v něm končí 23. srpna. Pak dokument musí schválit vláda, parlament a podepsat prezident.

Témata:  stavební spoření

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.