Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

100 tisíc za metr čtvereční? Byty rapidně zdražily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Téměř polovina nových bytů v Praze už překračuje v nabídkách developerů hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před čtyřmi lety přitom do této cenové kategorie spadala pouhá dvě procenta bytů k prodeji v hlavním městě. Od té doby však průměrné ceny vyskočily o 74,5 procenta a nyní tyto byty tvoří 46,3 procenta trhu.

Pod psychologickou hranicí se navíc drží stále méně nemovitostí, nejčastěji jsou to rodinné byty o dispozicích 3+kk a 4+kk.Nejoblíbenější byty 3+kk se svou cenou za metr čtvereční drží pod průměrem trhu dlouhodobě, donedávna i pod 100 tisíci korunami za čtvereční metr. V prvním pololetí roku však jejich ceny vyšplhaly k průměru 8 352 000 Kč, za čtvereční metr tak kupující u této dispozice zaplatí už 100 190 Kč. „Stále však lze na trhu najít i výhodnější nabídky, my se například u bytů 3+kk dostáváme dokonce pod hranici 90 tisíc korun za čtvereční metr,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Rozdíl u průměrného bytu této dispozice tak může dosáhnout i víc než milionu korun, kdy průměrná cena u Central Group vychází na 7 330 000 Kč. Za metr čtvereční tak zákazník největšího rezidenčního stavitele v ČR zaplatí v průměru 86 465 Kč. Nejčastěji tyto byty kupují lidé ve věku okolo 40 let, zejména páry. Přibližně třetina z nich je financuje pomocí hypotečního úvěru.„Pod pražským průměrem se u nás navíc pohybují všechny nejoblíbenější dispozice. U luxusních 4+kk pak cena odráží zejména jejich umístění v nejvyšších patrech, štědrou podlahovou plochu včetně rozměrných teras a často panoramatické výhledy,“ doplnila Tomášková.

Těch skutečně nejdražších luxusních bytů s cenou nad 150 tisíc korun je přitom na současném trhu jen 6,3 procenta. Jsou to především byty v rekonstruovaných činžovních domech v samotném centru města a právě exkluzivní byty v projektech na výjimečných místech s výhledem na Prahu.

Na trhu chybějí desítky tisíc nových bytů, ceny za m2 rostouBytů, které se svou cenou vejdou pod psychologickou hranicí sta tisíc korun za metr čtvereční, navíc na trhu neustále ubývá. U Central Group stále tvoří víc než polovinu portfolia společnosti, najít je lze mimo jiné v oblíbených projektech Javorová čtvrť v Praze 10 – Horních Měcholupech, Nad Prokopským údolím v Praze 5 – Stodůlkách či Zahrady Bohdalec v Praze 4 – Michli.

Hlavním důvodem rostoucích cen je zablokovaný proces povolování nových bytů, kdy se daří povolovat v průměru jen 2500 nových bytů ročně. Ideální by však byl až čtyřnásobek, jelikož už dnes se deficit nových bytů odhaduje na víc než 20 tisíc, a to jen v Praze. V chystaných projektech je přitom v různé fázi přípravy a povolování nyní zablokováno přes 100 tisíc bytů.

Češi přitom podle průzkumu agentury IPSOS pro Central Group preferují právě vlastnické bydlení před nájmem, ve kterém bydlelo 43 procent z dotázaných. Celých 94 procent z celkem víc než tisícovky respondentů však uvedlo, že by rádo nemovitost přímo vlastnilo. Jako hlavní důvod uvedli nezávislost na pronajímateli či zajištění na stáří, nejčastějším důvodem pro volbu nájemního bydlení naopak byly chybějící prostředky pro získání vlastní nemovitosti.

Témata:  byty nemovitosti bydlení

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy