Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Most začne vykupovat byty, chce zamezit spekulacím na trhu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Most začne ještě letos vykupovat byty. Mostecké bytové převede město pět milionů korun na výkup. Rozhodli o tom zastupitelé.

Cílem pilotního projektu je získat bytový fond a omezit spekulativní výkupy. ČTK to řekl primátor Jan Paparega (ProMOST).

V rozpočtu na letošek má město na výkup pět milionů korun. Protože by podle zákona o obcích muselo o každé koupi rozhodovat zastupitelstvo, rozhodlo se vedení města převést peníze na městskou akciovou společnost Mostecká bytová, v jejímž vlastnictví byty budou. "Záměrem je bojovat proti lidem zneužívajícím sociální dávky a těm, kteří využívají chudoby ostatních," uvedl Paparega. Převod schválili zastupitelé.

Pravidla pro výkup stanovili radní. Na základě připomínek určili, že vykupovat se budou byty na celém území města s výjimkou částí Rudolice, Souš, Čepirohy, Velebudice a Vtelno. "Pravidla jsou zatím nastavena obecně, avizovali jsme, že se nebráníme jejich úpravě, ale od něčeho je třeba se odrazit," řekl primátor.

Vykupovat se budou byty od všech vlastníků, a to bez ohledu na to, zda jsou aktuálně prázdné nebo obsazené nájemníkem. Kupní cena bude stanovena vždy znaleckým posudkem jako maximálně přípustná. To se nelíbilo opozičnímu hnutí ANO, podle jehož zástupců by měla být kupní částka stanovena jako cena v místě obvyklá. Opoziční Piráti a Zelení poukazovali na to, že částka na výkup je nízká. Podle nich je nutné pracovat na strategii a stanovení cílů v sociální oblasti. "Pokud uvidíme, že peníze budou efektivně využity, jsme připraveni jednat o navýšení částky," uvedl primátor.

Výzvu k výkupu bytů zveřejní Mostecká bytová na webových stránkách svých a městských. Na obou bude po dobu minimálně patnáct dnů.

Nové bydlení připravuje město pro obyvatele Chanova. Na sídlišti nechá radnice vystavět modulové buňky podobné kontejnerům známým ze Vsetína. Na stavbu modulového bydlení bude město čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj. Proti vzniku modulového městečka se staví Piráti a Zelení, kteří jsou pro opravu panelových domů, na níž by se podíleli obyvatelé sídliště. Proti vzniku bydlení ve formě buněk v Chanově se postavil také Institut pro sociální inkluzi.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.