Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na trhu nemovitostí vládne krize. Byty jsou předražené, kupujících ubývá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stavebnictví hned z počátku roku nabírá obrátky. Trh nemovitostí naopak kvůli omezené nabídce a vysokých očekávání ze strany majitelů čeká stagnace.

Ačkoliv nejaktuálnější (lednová) data Českého statistického úřadu naznačují propad ve stavebnictví, podle sítě stavebnin PRO-DOMA se situace v únoru a březnu výrazně zlepšila. „Právě tyto měsíce jsou nad očekáváním a v meziročním srovnání jsou letošní tržby PRO-DOMA zhruba o dvacet procent vyšší než loni. Období leden až březen je krátké a mimo hlavní sezónu, takže si nemůžeme být jisti mírou ovlivnění hlavních faktorů jako jsou počasí, změna cen či nálada investorů. Z pohledu na celý rok stále predikujeme organický růst tržeb lehce nad deset procent,“ vysvětluje Daniel Křížek, obchodní ředitel společnosti.

Na trhu je nadále nedostatek nemovitostí a nové přibývají pomalu. Loňský plošný nárůst cen o 15 procent se nezopakuje, ale zdražují některé dílčí druhy nemovitostí. „Celkově pozorujeme, že prostor pro růst cen se vyčerpal. Nemovitosti jsou vzhledem k příjmům velmi drahé, poptávka mírně klesá a dřívější velmi dynamická situace na trhu nemovitostí se začíná stabilizovat. Dokud bude ale ekonomická situace optimistická jako nyní, kupující nemohou očekávat nějaké dramatické zlevňování. Ceny se budou pohybovat na současné úrovni,“ říká Daniel Kotula z RE/MAX City.

Stavebnictví bude v letošním roce pokračovat v růstových tendencích. Některé faktory by ji ale mohly negativně ovlivnit. Jde především o dodávky některých materiálů. „Řada dodavatelů v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni reagovat na skokový nárůst poptávky,“ vysvětluje Daniel Křížek.

Dalším faktorem, který bude stavebnictví dále brzdit v růstu, je nedostatek zdrojů na pracovním trhu. Ať už ve výrobě, v montáži nebo v přepravě. Právě nedostatečná přepravní kapacita je v současnosti jeden z velkých problémů.

Oproti růstovému stavebnictví bude realitní trh spíše stagnovat. Poptávka po novém bydlení je nadále vysoká, ale v meziročním srovnání došlo – i kvůli rostoucí sazbě hypoték – k ochladnutí poptávek. „Neznamená to, že by kupující nebyli. Nicméně na každou nemovitost se nyní hlásí o třetinu méně zájemců než v minulém roce. Zpřísněné podmínky pro získání úvěru nutí zájemce více vybírat. Registrujeme také pokles počtu nabízených nemovitostí,“ říká Pavel Hassman.

Témata:  byty nemovitosti stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.