Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Družstevní výstavba: Cesta k dostupnému bydlení?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vysoké ceny nemovitostí v kombinaci se zpřísňujícími se podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů způsobují na realitním trhu situaci, kdy stále více zájemců nedosáhne na vlastní byt. Řešení se pro ně nabízí v podobě nové družstevní výstavby. M&M Reality holding vidí právě v nových družstevních bytech potenciál k řešení nedostatku dostupného bydlení a má ambici stát se největším developerem družstevních bytů v zemi.

Družstevní bydlení bylo v posledních dekádách jednoznačně méně oblíbenou variantou než osobní vlastnictví. Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů způsobené mimo jiné doporučeními České národní banky (ČNB) ale způsobují, že výhody družstevního financování nabývají nového rozměru. „V případě nové družstevní výstavby patří mezi největší výhody to, že zájemce si nevyřizuje individuální hypotéku, stačí mu pouze 30 % hodnoty bytu.  Zbývající část úhrady za družstevní podíl hradí v měsíčních splátkách družstvu do doby umoření celkové ceny za družstevní podíl,” říká ředitel společnosti M&M Finance Michal Pitucha.

Zájemcům o hypoteční úvěr se pravidla zpřísní od října. Nová opatření ČNB říkají, že banky mohou půjčovat jen do devítinásobku ročního příjmu a splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele.

Pokud by se opět rozšířila družstevní výstavba s možností splácení družstvu, které by případně mělo i úvěr od bank či stavebních spořitelen, mohlo by to podle Michala Pituchy značně zjednodušit přístup k bydlení  mladým lidem, které zmíněná nová pravidla ohledně poskytování hypoték zasáhnou nejvíce.  Další skutečnost podle něho ocení naopak lidé ve středním a vyšším věku. „Tito klienti totiž nejsou v případě družstevního bytu limitováni délkou splatnosti, jako je tomu u bank, které vyžadují nutnost splacení do 70 let věku, a u stavebních spořitelen, kde je to do 75 let věku,“ pokračuje Michal Pitucha.

Obrovský potenciál nové družstevní výstavby vnímá také  Petr Morcinek, majitel  holdingu M&M Reality, autor ambiciózního projektu s názvem Výstavba bytového fondu v ČR. Společnost M&M Development, developerská odnož největší realitní kanceláře v zemi, v rámci tohoto projektu zahajuje výstavbu 2,5 tisíce družstevních bytů a každý rok plánuje tento počet zdvojnásobit. M&M Reality holding se přitom zaměřuje především na menší města, jako jsou Náchod, Hranice nebo Fulnek, která jiní developeři v podstatě ignorují.

„Na základě dat z více než sto osmdesáti poboček naší realitní kanceláře víme, že poptávka po dostupném bydlení je v regionech obrovská.  Malá města jsou ve velkém deficitu, byty se v nich nestavěly posledních pětadvacet let. Víme přesně, kde postavit osmdesát a kde třeba padesát bytů,“ říká k tomu  Petr Morcinek.

Témata:  bydlení byty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 14:49

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?