Vysočina schválila třicetimilionový příspěvek zdravotnickým záchranářům

Zastupitelé Kraje Vysočina dnes schválili příspěvek 30 milionů korun pro krajskou zdravotnickou záchrannou službu (ZZS). Má sloužit na úhradu zvýšených mzdových nákladů. Úhradová vyhláška podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) veškeré vyšší náklady nepokryla. Zjara letošního roku Kraj Vysočina už příspěvek ZZS, kterou zřizuje, zvýšil asi o 18 milionů na pokrytí ztráty z roku 2020.

Ilustrační fotografie

Růst mzdových nákladů je důsledkem vládního nařízení, podle kterého se mzdové tarify zdravotníků letos zvýšily o deset procent, uvedla ředitelka ZZS Vladislava Filová. Provozní dotace, které podle ní zůstaly stejné jako v loňském roce, už ZZS k 31. červenci spotřebovala z 80 procent.

V ZZS pracuje přes 400 lidí. Záchranáři zasahují na Vysočině s více než půl milionem obyvatel z 21 základen, kde je k dispozici 29 pozemních výjezdových skupin a jedna letecká. Provozovatelem letecké záchranné služby se od roku 2021 stala společnost DSA. Loni měli krajští záchranáři takřka 46.000 výjezdů, leteckých zásahů z toho bylo 442.

Schválený krajský příspěvek na provoz je asi 233 milionů korun, obrat ZZS je přibližně 450 milionů korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky