Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sberbank CZ ujistila klienty, že úvěrový splátkový kalendář stále platí

Sberbank CZ
Sberbank CZ
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Závazek klientů Sberbank CZ, které Česká národní banka odebírá licenci, řádně splácet své úvěry podle smluvních podmínek stále trvá, a to na účty, které jim k tomu banka písemně doručila. Banka dnes o tom informovala klienty, sdělila ČTK.

Klienti banky již obdrželi instrukce ohledně dalších splácení svých úvěrů, které jsou také k dispozici na webových stránkách banky. V případě jakýchkoli dotazů Sberbank CZ doporučuje klientům, aby se na ní obrátili prostřednictvím zákaznického centra nebo e-mailu.

Sberbank CZ ujistila klienty, že účty stanovené ke splácení úvěrů nejsou dotčené opatřeními ČNB z 28. února 2022 vedoucím k odebráním licence. V případě, že by klienti banky chtěli využít možnosti částečného nebo úplného splacení svých úvěrů u Sberbank CZ, mohou tak i nadále učinit v souladu s podmínkami stanovenými v jejich úvěrové smlouvě.

"Chápu, že pro klienty Sberbank je těžké pochopit, že mají dál řádně platit splátky. Je pochopitelné, že jsou nervózní a mají strach. Ale je důležité, aby dál plnili své závazky. Pokud by tak nečinili, porušili by smlouvy a hrozily by jim sankce. Navíc by se mohli připravit o mnohdy výhodné úrokové sazby, jelikož ty vyletěly raketově vzhůru," řekl ČTK právník působící na katedře finančního práva Univerzity Karlovy Lukáš Zrůst. "Kdo má úvěr od Sberbank, musí jej řádně platit, případně jej může předčasně doplatit nebo přejít k jiné bance. To vše tak, jako by to dělal u kterékoliv jiné banky," dodal.

Garanční systém finančního trhu začal předminulou středu prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Celkem jde o 106.000 klientů a výplatu 24,2 miliardy korun. Komerční banka za dva týdny vyřídila 50.400 žádostí klientů Sberbank CZ a vyplatila náhrady vkladů za 19,1 miliardy korun, což je 79 procent vkladů. Garanční systém přes Komerční banku vyplatí 100 procent vkladů klientů, maximálně do 2,499.500 korun na jednoho vkladatele.

Garanční systém finančního trhu v pondělí nezahájil výplatu náhrad pohledávek z vkladů institucionálním klientům Sberbank CZ. Důvodem bylo to, že mu Sberbank CZ nedodala nezbytné podklady. Fond ve středu také informoval na svém webu, že pozastavil výplatu náhrad vkladů klientům v insolvenčním řízení, kteří jsou v režimu oddlužení. Odvolává se přitom na stanovisko ministerstva spravedlnosti, podle kterého má fond vyplatit náhrady insolvenčním správcům. Týká se to zhruba 6000 klientů Sberbank.

Témata:  Sberbank CZ

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy