Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V programu COVID ubytování byly zatím podány žádosti za 2 miliardy

CZK
CZK
Foto: INCORP images

V programu COVID ubytování bylo k dnešku podáno 4059 žádostí za zhruba dvě miliardy korun. ČTK to dnes sdělil Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který program připravilo.

První žadatelé mají peníze na účtech, další platby budou následovat v příštích dnech, napsala na twitteru šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO).

První žadatelé z řad poskytovatelů ubytování mají peníze na svých účtech. První miliony šly hotelům a penzionům z celé republiky z programu #COVID – ubytování. Další platby budou následovat v příštích dnech.

— Klara Dostalova (@DostalovaK) October 23, 2020

COVID ubytování má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní nuceného uzavření na jaře. Administraci má na starost Státní fond podpory investic (SFPI). Příjem žádostí byl spuštěn 11. září, skončí 30. října. Vláda na program vyčlenila 3,3 miliardy korun.

Zájemce o dotaci musí vyplnit on-line formulář a spolu s povinnými přílohami ho odeslat datovou schránkou. SFPI žádosti přijímá také prostřednictvím e-mailu, doručit je lze poštou nebo osobně na podatelnu SFPI. Podle aktuálních vládních opatření jsou úřední hodiny podatelny omezeny. Poslední možný termín pro osobní podání žádosti je tak pondělí 26. října. Na webu SFPI žadatelé najdou informace o stavu své žádosti.

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami mají za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy mohou dostat 300 korun za pokoj a noc, hotely garni kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony mohou žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny mají nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

Program není možné čerpat zároveň s kompenzačním bonusem, tedy státní podporou pro živnostníky či malé s.r.o. Pokud už žadatel bonus dostal, příspěvek mu bude o vyplacenou částku zkrácen. Zájemce o dotaci se musí vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody. Do programu se mohou přihlásit pouze provozovatelé, kteří neměli do konce loňského roku finanční potíže a k 14. březnu neměli nedoplatky na zdravotním pojištění nebo ve vztahu k veřejnému rozpočtu.

Program COVID ubytování plánuje podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) využít 85 procent podnikatelů. Na COVID ubytování se vztahuje tzv. dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou mohou podnikatelé získat z programů veřejné podpory v daném roce. Na jednoho žadatele činí 800.000 eur (asi 21,3 milionu Kč). Podle prezidenta AHR Václava Stárka pro velké společnosti to může být poměrně nízká suma, naopak mnoha menším podnikům tyto programy mohou výrazně pomoci.

Pro rekreační účely musejí být ubytovací zařízení znovu uzavřena od čtvrtka. Hotely, penziony a další ubytovací kapacity mohou obsloužit hosty na služební cestě, a to Čechy i cizince. Opatření by mělo platit do 3. listopadu. Kvůli opětovnému uzavření hoteliéři žádají pokračování programu COVID ubytování. "Nyní pomáháme prostřednictvím aktuálně vyhlášené výzvy COVID ubytování. Všechny žádosti vyhodnotíme a v co nejkratším čase proplatíme. Pak může následovat rozhodování o případné další podpoře provozů zavřených na základě opatření vlády," uvedl Frček.

Obsazenost hotelů se podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka před vládním uzavřením pohybovala kolem čtyř procent, v horských oblastech činila v průměru deset procent. Od března zůstalo zavřeno deset procent hotelů. Před novým vládním nařízením o dočasném uzavření uvažovalo v Praze zhruba 50 procent hotelů, v regionech kolem 30 procent.

Témata:  program COVID Koronavirus COVID-19 Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy