V dubnu bude mít potíže splácet závazky 37 procent firem

V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s významnými finančními problémy až 37 procent živnostníků a firem, koncem března přitom avizovalo neschopnost splácet své závazky vůči zaměstnancům a dodavatelům osm procent podnikatelů. Vyplynulo to z analýzy dat, které komoře poskytly členské firmy.

Ilustrační fotografie
reklama

Téměř každá třetí firma už byla podle komory nucena rozpustit své finanční rezervy, které měla na nenadálé situace. Nejčastěji se to týká oborů, které jsou postiženy nařízením vlády ohledně koronavirové pandemie přímo, tedy cestovního ruchu a restauračních služeb. "Máme proto obavu, zda peníze od státu dorazí k zaměstnavatelům rychle, aby je mohli zaměstnancům vyplatit v řádném výplatním termínu," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru, budou moci žádat o příspěvek od státu na mzdy v rámci programu Antivirus.

K propouštění zaměstnanců kvůli vládním krokům podle komory už přistoupilo sedm procent zaměstnavatelů, hlavně v restauračních službách a v cestovním ruchu. Potíže ale mají i průmyslové podniky, které začaly rovněž propouštět. Podle zjištění komory v současnosti zvažuje propustit zaměstnance více než čtvrtina všech zaměstnavatelů, přičemž ve zpracovatelském průmyslu to je více než každá třetí firma.

Hospodářská komora proto minulý týden vyzvala zaměstnavatele, aby se zapojili do její celostátní iniciativy Zachraň práci! Zaměstnavatelům umožňuje, aby zaměstnance namísto propuštění dočasně přidělili jinému zaměstnavateli. Do projektu se k dnešnímu ránu zapojilo 408 zaměstnavatelů, kteří nabízejí a poptávají k dočasné zápůjčce 3580 zaměstnanců.

Podle Hospodářské komory více než čtvrtina firem byla navíc už nucena zpozdit některé platby, což se negativně promítne do celého dodavatelsko-odběratelského řetězce. "To bude dominovým efektem připravovat o příjmy tisíce větších či menších dodavatelů. Navíc v květnu nebude moci splácet své závazky dalších 26 procent podnikatelů, tedy 63 procent firem již bude v platební neschopnosti. Podnikatelský sektor tak bude již v podstatě zcela paralyzován," dodal Dlouhý.

Prezident komory v souvislosti s programem Antivirus připomněl, že na trhu stále působí důležité firmy, které z různých důvodů musí udržovat nepřetržitý provoz, například sklárny nebo hutě, i když na něm ztrácí. Na takové firmy se ale nevztahuje žádná z kompenzací programu Antivirus. I proto komora vyvíjí tlak na zavedení zvláštního režimu pro tuto skupinu firem postižených důsledky pandemie a vládních opatření k jejímu zamezení.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky