Spořicí účty čeká oslabení. I přes meziroční pokles inflace na 2,3 % hledají Češi alternativy, jak ochránit své finance

Češi i přes snižující míru inflace stále hledají cesty, jak ochránit a zhodnocovat své finance. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) pravidelně či jednorázově investuje více než třetina Čechů. Nejčastěji sahají po podílových fondech, akciích či nemovitostech.1 Nepořizují však pouze celé reality, využívají také možnost mikroinvestic. Ty jsou podle společnosti InvestBay, která nově otevřela investiční nabídku na Lipně, zajímavou příležitostí, jak diverzifikovat své portfolio.

Ilustrační fotografie
reklama

Ačkoli míra inflace v lednu meziročně poklesla na 2,3 %1 vyhledávají Češi i nadále příležitosti, jak v čase efektivně ochránit a zhodnotit své finance. Z průzkumu AKAT ČR, který se zaměřil na investiční chování Čechů vyplynulo, že 35 % lidí investuje pravidelně nebo zainvestovalo alespoň jednorázově. „Očekáváme, že v tomto roce podíl investorů vzroste. Bude tomu tak zejména kvůli rozvolnění měnové politiky ČNB. Ta povede ke snižování úrokových sazeb na spořících účtech, kde má většina Čechů uložené finance. Lidé se tak budou snažit hledat jiné nástroje, které jim finance před inflací skutečně ochrání,“ predikuje Daniel Rajnoch, zakladatel a CEO investiční platformy InvestBay.

Nemovitosti jako stabilní a dlouhodobá investice. Atraktivní je i pro 83 % realitních expertů

Pro Čechy i nadále zůstávají jedním z nejstabilnějších způsobů investic nemovitosti. Podle EY Consumer Banking Survey 2023 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos, se k nim přiklání přibližně pětina Čechů. Na atraktivitě investic do nemovitostí se shoduje i 83 % realitních expertů, vyplývá to z loňského Trend Reportu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). „Není se čemu divit. Je tomu tak především proto, že se Česko už několik let řadí k evropské špičce v tempu růstu cen nemovitostí. Investice do této stabilní komodity s sebou zároveň nesou mnoho benefitů. Mezi ty hlavní patří ochrana proti inflaci, dvojitý výnos kombinující nájem a zhodnocení v čase,“ popisuje Lukáš Přikryl, spoluzakladatel a CMO InvestBay.

Investovat se přitom nemusí jen skrze pořízení celých realit. „Ne každý dosáhne na koupi celé nemovitosti. I proto stále více lidí sahá po mikroinvesticích, které představují zajímavý způsob, jak diverzifikovat své portfolio,“ nastiňuje Rajnoch z platformy InvestBay. Ten zároveň dodává, že by lidé při výběru investičních nabídek měli zvážit nejen samotnou lukrativnost nabídek, ale také dlouhodobý turismus a rozvoj podnikání v dané oblasti.

Lipno láká kromě turistů i investory

Lokalitou, která tyto tři parametry splňuje je například Lipensko. To díky jeho strategické poloze a dojezdové vzdálenosti z Prahy, Vídně a Mnichova navštívilo v loňském roce podle nejnovějších dat ČSÚ více než 315 tisíc turistů. Příležitost v této lokalitě vidí i investiční platforma InvestBay, která zde otevřela svou první nabídku v tuzemsku – plážový apartmán v lipenském resortu Lakeside Village. Jedná se o projekt, situovaný v idylickém prostředí Lipenské přehrady, největšího jezera v Česku.

„Lipensko patří ve střední Evropě k nejlukrativnějším lokalitám. Je tomu tak díky množství specifických faktorů, které investorům do apartmánů na pobřeží českého moře hrají do karet. Patří mezi ně například vysoká návštěvnost, zvýšená poptávka či omezená výstavba – velká část oblasti je totiž kolem přehrady chráněnou přírodní rezervací. I z tohoto důvodu si myslíme, že má lokalita potenciál přinést investorům nadstandardní zhodnocení,“ říká Daniel Rajnoch z InvestBay.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky