Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politickým stranám poslali na kampaň statisíce straníci, přispěli i občané

volby 2021
volby 2021
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Příspěvky ve stovkách tisíc korun poslali straníci subjektům kandidujícím do Sněmovny. Vyplývá to z webu dohledového úřadu, kterému strany oznamují dárce v kampani. Peníze posílají nejčastěji ve stovkách a tisících další občané, hnutí Přísaha tak dostalo od jednoho příznivce i 500.000 korun.

Stranám, hnutím a koalicím dnešní půlnocí uplynula lhůta pro zveřejnění sponzorů volební kampaně. Všechny parlamentní strany kromě koalice Spolu uvedly i výši daru. Podle mluvčí úřadu Luisy Divišové nyní strany částku uvádět nemusejí. Objevit se musí v informacích, které strany ohledně dárců musejí zaslat úřadu 90 dní od vyhlášení výsledků voleb. Poté úřad vše zkontroluje. Volby budou v pátek a sobotu.

Podle zákona musejí kandidující strany, hnutí a koalice nejpozději tři dny před volbami zveřejnit na svých internetových stránkách údaje o dárcích, kteří poskytli peněžitý dar nebo bezúplatné plnění. O odkazu na stránky musejí informovat dohledový úřad. "Děláme si printscreen a na základě toho, co nám pošlou 90 dní po vyhlášení voleb, zkontrolujeme, zda tam někdo přibyl, zda je vše zveřejněno a podobně," uvedla Divišová.

Například hnutí ANO zveřejnilo, že mu 200.000 korun poslala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Lékař Boris Šťastný, který byl v minulosti zdravotnickým expertem ODS, hnutí poslal 150.000 korun. Na účet ANO ale chodí i drobné částky 0,01 koruny od odpůrců, kteří připojují různé vzkazy, například, že "nechtějí v zemi vládu estébáků".

ČSSD poslali shodně částku 100.000 straníci Roman Onderka, Jan Birke nebo Lubomír Zaorálek. KSČM například poslal několik částek poslanec Leo Luzar. Mnoho drobných příspěvků v řádu stovek korun i tisíců se od občanů objevilo u Přísahy, někteří lidé jí poslali i stovky tisíc korun. Půl milionu zaslal Jiří Suchánek z Brna, 300.000 Miloš Rouzek z Pohořelic, 200.000 Libor Žofka z Českého Brodu.

SPD poslali příspěvky také straníci, jako například Tomio Okamura, Radim Fiala, Lucie Šafránková nebo Jaroslav Dvořák. I u SPD se objevují dárci z řad obyvatel, kteří posílají dar v rámci stovek korun. U Pirátů a STAN také přispěli straníci částkami kolem 100.000 korun, a to například Vojtěch Pikal nebo Vít Rakušan, bývalý předseda STAN Petr Gazdík poslal 250.000 korun. Mezi dary se ale objevují i částky v řádu desítek korun nebo stovek korun od občanů. U koalice Spolu uvedla dárce ODS, podle Divišové to u koalic uvádí vždy jedna strana. Na webové stránce lze přečíst jména dárců i bydliště, ale u jmen není napsaná částka. Podle Divišové částka nyní být uvedená nemusí, nesmí ale pak chybět v podkladech úřadu dodaných po volbách.

Témata:  volby 2021

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.