Podnikatelé z programů COVID už získali 8,4 miliardy korun

Živnostníci a podniky podle aktuální statistiky České národní banky (ČNB) získali ze záručních programů COVID II, COVID III a COVID Praha k 19. červnu zhruba 8,4 miliardy korun. Od minulého týdne se čerpání zvýšilo asi o miliardu korun.

Ilustrační fotografie
reklama

V případě programu pro velké exportní firmy COVID plus k tomuto datu nebylo čerpání zahájeno. Schváleny byly dvě žádosti. Pomoc státu firmám v rámci programu COVID III je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy nedostatečná. Podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka podniky zatím více využívají nevratné podpory jako je kurzarbeit, uvedl pro ČTK.

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za úvěry COVID II, III a Praha ručí, k 21. červnu schválila 2475 žádostí za 12,6 miliardy korun. Podle ČNB firmy k 19. červnu z programu získaly 7,5 miliardy korun. V případě COVID Praha ČMZRB k 21. červnu schválila 253 žádostí za 1,4 miliardy korun. ČNB uvádí, že k 19. červnu podnikatelé čerpali zhruba 673 milionů korun.

U třetí vlny programu COVID ČMZRB k 21. červnu schválila 95 žádostí v objemu 267 milionů korun. Firmy k 19. červnu podle ČNB získaly asi 183 milionů korun. "To je však stále pouze zlomek, ani ne 0,04 procenta, z takřka pětisetmiliardové pomoci, které by se podnikové sféře mohlo v rámci program COVID III dle nastavených parametrů maximálně dostat," uvedl Kovanda.

V případě programu COVID plus pro velké exportní firmy, kde za půjčky ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), bylo k 19. červnu podle ČNB přijato šest žádostí. Schváleny byly dvě v objemu 123 milionů korun. "Podniky intenzivně využívají nevratných výpomocí typu kurzarbeitu a zvyšují své vklady v bankách, které stouply meziměsíčně 20,7 miliardy korun (včetně cizí měny) na 1,149 bilionu korun. O úročené programy provozních úvěrů, garantovaných ČMZRB a EGAP, známých pod označením COVID III a COVID plus, prozatím nejeví valný zájem. Na financování podnikové sféry se tak jejich čerpání výrazněji projeví možná až na podzim. Potvrzuje se tak zkušenost z minulé krize, že podniky i domácnosti v časech nejistoty se chovají velmi obezřetně a snaží se vytvářet finanční rezervy, pokud jim to jejich situace umožňuje," řekl Zámečník.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky