Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inkasní agentura: Restrikce vytvořily novou skupinu dlužníků

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Do řad neplatičů se dostávají lidé, kteří nikdy neměli problémy s dluhy. Nepatří mezi lidi, kteří neumí hospodařit s penězi, nemají zájem o práci nebo záměrně neplatí své závazky. Teď ale mají dluhy a nestíhají pokrýt své běžné životní náklady. Příčinou jejich dluhů jsou následky opatření proti koronaviru. ČTK to dnes řekl provozní ředitel inkasní agentury M.B.A. Finance Jakub Zetek.

"Dnes řešíme dluhy lidí, kteří dosud nikdy nedlužili. Mají problémy nejen s půjčkami nebo leasingy, ale také s placením účtů za telekomunikační služby, nájemné a energie nebo pojištění. Tato na pohled nesourodá skupina lidí přišla o příjmy v důsledku opatření proti pandemii Covid-19," uvedl Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance.

Počet lidí, kteří se dostanou do finanční tísně, bude podle Zetka dál stoupat. V loňském roce přestalo podnikat téměř 100.000 živnostníků a jen za letošní leden jich ukončilo provoz dalších 25.000. Dostávají se do existenčních problémů a peníze z podpůrných programů vlády přicházejí pozdě a jsou nedostatečné, dodal.

Mimo podporu zůstaly také desetitisíce lidí pracujících na dohodu, nebo ti, kteří si přivydělávají penězi na ruku. Tyto skupiny obyvatel mají horší sociální ochranu než zaměstnanci, neboť systém dávek k nim není přívětivě nastaven, upozornil Zetek.

Pravidla podpory v nouzových stavech se měnila a nebyla jasná, což lidem znesnadňovalo efektivně řešit svoji situaci. Mnozí se báli žádat o podporu, aby nakonec neměli problémy. Nevěděli, zda ukončit živnost a jít na úřad práce. "I kdyby restrikce zítra skončily, než se ekonomika rozběhne, hodně zasažených lidí bude existenční potíže řešit ještě řadu měsíců," dodal Zetek.

Témata:  dluhy Koronavirus COVID-19 finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy