Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Banky umožní odklad splátek úvěrů klientům postiženým koronavirem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Některé banky poskytnou možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli postiženi v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Na opatření se dnes shodlo prezidium České bankovní asociace. Podrobnosti se klienti podle ní dozvědí od své banky. Ty je podle ankety ČTK zatím nezveřejnily. Některé banky ale k opatření nehodlají přistoupit.

"Vhodným nástrojem možných tíživých dopadů epidemie je v doložených případech poskytnout klientům možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne nejtíživěji," uvedla asociace.

Česká spořitelna umožní tříměsíční odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů klientům v zaměstnaneckém poměru a klientům z řad osob samostatně výdělečně činných. "Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Jak přesně žádost podat, zveřejníme zanedlouho na webu a sociálních sítích," řekl ČTK mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Raiffeisenbank uvedla, že se bude snažit vyjít vstříc klientům, kteří se dostanou do finančních potíží. "Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a na základě konkrétních okolností," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká. ČSOB bude jednat v souladu s rozhodnutím asociace, nicméně o dalších podrobnostech se podle mluvčího Patrika Madleho teprve jedná.

Některé banky k tomuto kroku ale nepřistoupí. "V tuto chvíli neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Už dnes našim klientům nabízíme možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení," uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová. "Dnešní prohlášení prezídia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme," doplnila mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Současně asociace zahájila konzultace s Českou národní bankou s cílem, aby v těchto případech byl nastíněný přístup ke klientům zohledněn při bankovním dohledu, který nad bankami provádí.

Vedle toho pracuje společná skupina asociace s ministerstvem průmyslu a obchodu a s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, jejímž cílem je zprostředkovat a usnadnit adresné doručování vládních opatření na pomoc malým podnikům a živnostníkům prostřednictvím pobočkové sítě bank i dalšími distribučními kanály, kterými banky disponují.

Témata:  banky půjčky Koronavirus COVID-19 Peníze

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy