Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tankovací karty: Mohou být výhodné i pro malé firmy a OSVČ?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Klasická funkce tankovací karty spočívá v uplatnění slevy na totemové ceny dané čerpací stanice. V ideálním případě. Dodatečné poplatky karetní společnosti ale mohou slevu zcela vymazat a držitel karty si ve výsledku za každý litr pohonné hmoty připlatí. Správnou volbou poskytovatele je ale možné získat reálnou slevu. Dnes již navíc mohou plošné ceny ještě nedávno dostupné jen velkoodběratelům využívat i malé firmy a podnikatelé.

Tankovací karty umožňují svým držitelům bezhotovostní úhradu pohonných hmot, a tím i mnohem jednodušší a přehlednější správu výdajů. Firemní řidiči s sebou nemusejí vozit hotovost a shromažďovat všechny účtenky za tankování. S tankovací kartou je také zpravidla spojena sleva za pohonné hmoty. „Lidé automaticky předpokládají, že tankovací karta jim přináší slevu, ale nemusí to tak ve výsledku vždy být. Poplatky některých poskytovatelů totiž tankování mnohdy prodražují,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty s plošnou cenou bez ohledu na objem výtoče. Podnikatel se tak může v případě některých karet setkat s poplatkem za distribuci daňového dokladu, nebo dokonce s provozním poplatkem v případě, že tankovací karta nebyla v daném měsíci k placení využita. „Velkou absurditou jsou pak servisní poplatky, které tvoří přirážku za každý natankovaný litr pohonných hmot. Za benzín či naftu tak může odběratel zaplatit ve výsledku i více, než je cena na totemu čerpací stanice,“ doplňuje Damir Duraković.Dávno přitom neplatí, že vyšší náklady spojené s kartami karetních společností jsou vyváženy širokou akceptační sítí. I s kartami vydávanými přímo provozovateli sítí čerpacích stanic je totiž často možné využívat výhody bezhotovostních plateb i v konkurenčních sítích. „S kartou EuroOil lze platit nejen v celé naší síti, ale i na čerpacích stanicích Benzina, MOL – včetně sítí Slovnaft a Papoil –, Shell a OMV, pod kterou patří i síť Avanti. Jedná se o více než 1 200 čerpacích stanic, což představuje jednu z největších akceptační sítí pro karty vydávané přímo provozovatelem čerpacích stanic,“ uvádí Vladimír Vacek, vedoucí odboru čerpacích stanic ve společnosti Čepro, která provozuje síť EuroOil. Celkem je v Česku dle statistik MPO k 31. 12. 2017 celkem 3 940 veřejných benzínek. S jedinou tankovací kartou je tak možné platit prakticky u všech značkových sítí čerpacích stanic v České republice. I když samotných čerpacích stanic příliš nepřibývá, akceptační síť se dále rozšiřuje díky akvizicím stávajících benzínek. V poslední době tak hodně posílila Benzina a hlavně MOL. Posiluje i EuroOil. „Letos jsme již otevřeli 5 nových čerpacích stanic a i do budoucna plánujeme nové akvizice. Snažíme se nabídnout našim zákazníkům optimální pokrytí v rámci celé republiky,“ dodává Vladimír Vacek.

Statistiky potvrzují, že v segmentu tankovacích karet výrazně roste zájem o tankování za plošné ceny. Koncept plošné ceny znamená jednotnou cenu za litr paliva v rámci celé sítě čerpacích stanic bez ohledu na ceny uvedené na stojanu čerpací stanice. Plošné ceny vlastně nejsou žádnou novinkou. Velké podniky a automobiloví dopravci je využívali už dávno. „Již přes 3 roky jsou plošné ceny dostupné i malým a středním firmám nebo živnostníkům. Díky silné vyjednávací pozici 10 000 malých a středních firem, které sdružené v nákupní alianci ročně tankují celkem přes 30 milionů litrů pohonných hmot, je možné zprostředkovat výhody dříve dostupné jen velkým firmám i malým podnikům a živnostníkům,“ uvádí Damir Duraković s tím, že v loni se odběry pohonných hmot v režimu plošné ceny meziročně zdvojnásobily. Výhoda plošné ceny spočívá v tom, že není nutné se zaobírat hledáním levnější pumpy, či dokonce kvůli tankování sjíždět z dálnice, kde bývají ceny nejvyšší. „Plošná cena je navíc dlouhodobě pod cenovým průměrem celé republiky. Pokud jde o rozdíl vůči cenám na dálnicích, aktuálně natankujeme litr nafty na D1 často až za 33,90 Kč, zatímco její plošná cena je v tomto týdnu 27,99 Kč/l. To je rozdíl téměř 6 korun za jeden litr,“ dodává Damir Duraković.

Témata:  auta pohonné hmoty

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:28

14. května 2024 19:38

14. května 2024 11:13

Srovnání cen mobilních tarifů, internetu a TV se vyplatí. Neutrácíte někde zbytečně?

Platby za telefon, internet a televizi jsou základními položkami většiny osobních a rodinných výdajů. Asi se bez nich zcela neobejdete, ale neutrácíte v některé z nich zbytečně? Chytrým srovnáním ušetříte jako jednotlivec stovky korun měsíčně, rodina i tisíce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy