Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stále častěji platíme kartou i za drobnosti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Více než polovina nakupujících v českých obchodech používá platební kartu i při drobných nákupech. Podle reprezentativního průzkumu NMS Market Research vytáhne při platbě nižší než 200 korun z peněženky platební kartu šest lidí z deseti.

Protože většina obchodů nestanovuje minimální limity pro bezhotovostní platby, využívá kartu častěji i v případě částek pod 50 korun dokonce každý pátý Čech. Se vzrůstající popularitou bezhotovostních plateb naopak v posledních letech ubývá výběrů z bankomatů.

„S větší dostupností platebních terminálů a rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních letech postupně klesá potřeba lidí chodit si pro peníze k bankomatu,“ říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank, pro kterou byl průzkum realizován. Téměř 90 % Čechů si vybírá hotovost buď stejně, nebo dokonce méně často než před dvěma lety. Každý sedmý (13 %) nepotřebuje hotovost vybírat nikdy, nebo jen zřídkakdy, a své nákupy hradí výhradně bezhotovostně, přičemž v roce 2015 se takto choval jen každý šestnáctý Čech (6 %). Naopak častěji než jednou za měsíc k bankomatu zajde 41 % lidí.

Nejvýraznější pokles výběrů hotovosti uvádějí lidé se středoškolským vzděláním, dále členové domácností s vyšším příjmem a vlastníci dvou a více karet – ve všech případech jde o téměř polovinu respondentů. „Mezi nejčastější důvody výběru hotovosti patří úhrady drobných nákupů a platby v místech, kde platební terminál není k dispozici nebo by mohl být nefunkční,“ doplňuje Roman Přeučil.

Obchodníci nemají s kartami problém

Na většině míst (87 %), kde mají lidé zájem zaplatit bezhotovostně, to podle nich bez problémů jde. Bez platebních terminálů jsou však velice často malí obchodníci, restaurace, kavárny, cukrárny, nebo trhy a trafiky. V některých případech musí lidé sáhnout po hotovosti také na poště či dokonce u některých čerpacích stanic. I z tohoto důvodu zůstávají pro tři čtvrtiny nakupujících nejpopulárnější velké prodejny, a to především u lidí s vyšším příjmem (82 %).

V současnosti se není třeba příliš obávat ani limitů pro použití karty. Jen 8 % obchodníků není podle průzkumu ochotno přijímat platby kartou za méně než 200 korun. „Od roku 2015 pozorujeme nárůst počtu lidí, kteří neváhají použít platební kartu i při platbě za drobnosti a částek nižších než 50 korun. Za nákup v hodnotě pod 200 korun zaplatí kartou více než polovina nakupujících. Většina lidí navíc uvádí, že by v případě dalšího rozšíření dostupnosti platebních terminálů používala platební kartu ještě častěji a v hotovosti vybírala jen menší částky jako určitou jistotu,“ uvádí Roman Přeučil.

Témata:  platební karty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.