Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Debetní nebo kreditní karta? Polovina Čechů nezná rozdíl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Alespoň jednu platební kartu již vlastní 96 % obyvatel České republiky. S tím také souvisí poměrně vysoký podíl těch, kteří upřednostňují bezhotovostní platby před placením v hotovosti. Nejnovější údaje vycházející z reprezentativního průzkumu NMS Market Research ukazují, že dále přibývá Čechů, kteří považují platbu kartou za rychlejší než platbu v hotovosti či alespoň stejně rychlou.

Obliba bezhotovostních plateb roste

Podle průzkumu agentury NMS Market Research, zpracovaného pro Raiffeisenbank, platí sedm z deseti Čechů (69 %) kartou častěji než před dvěma roky. „Na používání karet si v posledních letech více zvykly ženy, které tak dohnaly své protějšky. Alespoň jednou týdně tento způsob úhrady zvolí 73 % žen a 71 % mužů,“ říká Andrea Klímová, ředitelka oddělení kreditních karet Raiffeisenbank.

Bezhotovostní platbu považuje za časově úspornější 39 % Čechů, což je o 11 procentních bodů více než v roce 2015, a za minimálně stejně rychlou jako platbu v hotovosti pak 47 % oslovených. Bezhotovostně raději platí 72 % nakupujících, zatímco v roce 2015 to bylo 68 %. „To, že se zvyšuje počet lidí, kteří s větší oblibou platí kartou a vnímají platbu kartou jako rychlejší způsob úhrady, souvisí nejen s růstem míst, kde je možné kartou zaplatit, ale i s rozmachem bezkontaktních platebních karet v posledních pěti letech,“ doplňuje Andrea Klímová.

Češi nejčastěji vlastní pouze jednu platební kartu (59 %). Tři a více karet najde ve svých peněženkách jen každý desátý Čech. Muži jsou v tomto směru aktivnější než ženy, tři a více karet má 15 % mužů a jen 4 % žen. Také s vyšším příjmem se počet vlastněných karet zvyšuje.

Debetní, kreditní? Polovina Čechů nezná rozdíl

Skutečnost, že již téměř každý Čech má alespoň jednu platební kartu, však neznamená, že se v kartách vyznají. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou si stále plete polovina lidí, přičemž od roku 2015 se situace zlepšila jen nepatrně. „Více než třetina respondentů si nesprávně myslí, že kreditní karta pracuje s jejich vlastními finančními prostředky a debetní naopak využívá zdroje banky. Dalších 13 % oslovených dokonce uvádí, že mezi kartami není žádný rozdíl ve funkčnosti, pouze v názvu,“ upozorňuje Andrea Klímová.

S blížícím se Dnem finanční gramotnosti, který připadá na 8. září, je třeba apelovat na to, aby se lidé o finanční služby více zajímali a naučili se v nich orientovat. „Být finančně gramotný je dnes obdobně důležité jako umět číst a psát,“ říká Andrea Klímová a doplňuje: „Nejlepší znalosti o rozdílném fungování platebních karet mají dle očekávání mladí lidé, vysokoškoláci, lidé s vyššími příjmy a ti, kteří vlastní dvě a více karet.“

Témata:  platební karty finance banky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 9:38

Bloomberg: Češi opět nakupují ruský plyn, podrývají evropskou energetickou nezávislost

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.