Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Půjčky v rodině raději ne? Každý čtvrtý Čech na ně doplatil

Ilustrační fotografie Fotogalerie +3
Ilustrační fotografie
Foto: Freeimages.com

Tři čtvrtiny Čechů někdy půjčili peníze svým příbuzným. Čtvrtina z nich ale půjčku zpátky nikdy nedostala nebo ji nedostala celou. Každý druhý (54 %) se pak snažil o osobní řešení vzniklé situace. Třetina Čechů (27 %) raději peníze oželela a situaci neřešila nijak, aby neohrozila vztahy v rodině. K mimosoudnímu vymáhání pohledávek přistoupilo pouze 5 % dotázaných, ještě méně spor řešilo soudní cestou (4 %). Vyplynulo to z průzkumu Equa bank, který byl realizován v červenci 2017.

 „Rodinné půjčky mohou být vhodné pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině. Průzkum přitom ukázal, že v průměru Češi nedostali zpět přes 180 tisíc korun, což je pro domácnost citelný dopad do rozpočtu,“ uvedl k průzkumu Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Češi nepožadují úroky, ručení ani smlouvy

Průzkum ukázal, že nejčastěji půjčili Češi příbuzným částky do 50 tisíc korun (79 %). Každý desátý pak půjčil více než 200 tisíc korun. Průměrná půjčená částka pak činila 90 tisíc korun. Naprostá většina (9 z 10) půjčili příbuzným peníze bez úroku a jakéhokoli ručení, 85 % dotazovaných půjčilo peníze na čestné slovo, bez jakékoliv smlouvy. Čtvrtina dotazovaných přiznává, že se s půjčenými penězi již nikdy neshledala.  Buď nedostali zpět celou půjčenou částku (8 %) nebo dostali zpět jen méně než polovinu dluhu (14 %), nebo více než polovinu, nikoliv však celou částku (3 %). Pětině Čechů se díky půjčce zhoršily vztahy mezi dlužníkem a věřitelem.

Nejraději půjčíme rodičům, strýcovi a jeho rodině půjčit nechceme

Nejdůvěryhodnějším členem rodiny je, z hlediska půjčování peněz, matka. Té by půjčilo 13 % dotazovaných. Na druhém místě je otec (10 %) a na třetím jsou děti (9 %). Nejhůře si stojí bratranec se sestřenicí (3 %) a strýc s tetou (4 %). Raději než jim jsou Češi ochotni půjčit dlouholetému kamarádovi (7 %).

U druhé půjčky už jsme opatrnější

Pokud bychom půjčovali finance v rodině podruhé, ručení by požadovalo 7 % Čechů, 36 % by už chtělo písemnou smlouvu. „Zde je vidět značný kontrast a nabyté zkušenosti oproti první půjčce, kdy smlouvu podepsalo pouze 15 % dotázaných. Z dotázaných, kteří už v minulosti příbuzným půjčili, by to přesto udělalo 56 %,“ doplňuje Jakub Pavel.

Rodinným půjčkám se do budoucna úplně vyhne 23 % lidí, kteří už s tím mají zkušenost. Část z nich kvůli špatné předchozí zkušenosti (13 %), každý 10. by už znovu nechtěl riskovat, ačkoli peníze dostal zpět (10 %).

Témata:  půjčky finance ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Elon Musk

Komentář

Elon Musk se včera stal nejbohatším člověkem celých dějin. Bohatne 3,4 miliardy Kč za hodinu. České důchody by pokryl na 12 let!

Jmění Elona Muska se včera po zavření burz vyhouplo na 347,8 miliardy dolarů (8,5 bilionu Kč). Takovým jměním ještě nikdy v historii žádná osoba neoplývala, alespoň tedy v nominálním dolarovém vyjádření. Musk překonal i sám sebe z doby před třemi roky, kdy, v listopadu 2021, měl jmění až 340,4 miliardy dolarů. Reálně – v očištění o inflaci – tedy na rekordu není. Protože 340,4 miliardy odpovídá v nynějších cenách 386,6 miliardy.