Češi si půjčují stále víc. Zadlužení domácností v květnu stouplo na 1,684 bilionu

Zadlužení českých domácností u bank a družstevních záložen se za květen zvýšilo o 10,6 miliardy korun na téměř 1,684 bilionu korun.

Ilustrační fotografie
reklama

Meziročně bylo jejich zadlužení vyšší o zhruba 106,6 miliardy korun. Dluhy nefinančních podniků v květnu vzrostly o více než 3,1 miliardy na 1,117 bilionu Kč. V porovnání se stejným měsícem loňského roku stouply o 53,6 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016, nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností.

Zadlužení nefinančních podniků za poslední rok kolísalo. Za loňský květen až říjen rostlo, ve zbytku roku se naopak snižovalo. Po lednovém zvýšení se dluhy firem v únoru vrátily k poklesu, od března ale opět rostou. Mezi úvěry poskytnutými podnikům v ČR mají v členění podle původní doby splatnosti nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry, v květnu se na celku podílely 55 procenty.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky