Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlaté rezervy Ruska letos stouply o 42 procent

Zlato, ilustrační fotografie
Zlato, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně, protože země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva. To se v poslední době vyplatilo, protože vysoká poptávka poslala cenu zlata na nejvyšší hodnotu za šest let. Za poslední rok díky tomu hodnota ruských rezerv zlata stoupla o 42 procent na 109,5 miliardy USD (2,6 bilionu Kč) a zlato má nyní na celkových rezervách země největší podíl od roku 2000, uvedla agentura Bloomberg.

Ruská centrální banka se v posledních několika letech stala největším kupcem zlata, protože ruský prezident Vladimir Putin chce, aby Rusko méně spoléhalo na dolar, když vztahy mezi oběma zeměmi zůstávají napjaté. Pokud by Rusko potřebovalo sáhnout do svých rezerv zlata, získalo by vysokou cenu. Zlato by mohlo letos zažít nejlepší rok od roku 2010 kvůli americko-čínské obchodní válce, která ohrožuje globální ekonomický růst, a uvolňování měnové politiky centrálními bankami.

Rusko není v hromadění zlata samo. V posledních letech jsou mezi největšími kupci zlata také Čína, Kazachstán a Polsko.

Ruské rezervy zlata nyní činí 2200 tun a ve srovnání s dalšími zeměmi jsou páté nejvyšší. Na celkových rezervách země se zlato nyní podílí 20,7 procenty. V letošním roce zatím podle posledních údajů koupila centrální banka zhruba 106 tun zlata. To je o 19 procent méně než ve stejném období loni, ve srovnání s dalšími zeměmi však Rusko koupilo letos nejvíce zlata.

Témata:  Rusko zlato

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy