Život v Česku by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu, odhaduje Babiš

Život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, odhadl dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna, řekl předseda vlády v rozhovoru na serveru Blesk.cz. V té době očekává Babiš vrchol epidemie, v zemi by mohlo být zhruba 10.000 až 15.000 nakažených nemocí COVID-19. Česko se podle něj inspiruje při zvládání epidemie v Singapuru či Hongkongu.

Andrej Babiš
reklama

"Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře," řekl Babiš Blesku. Zlomové období pro vývoj epidemie podle něj nastane koncem dubna. "Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu," odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový "návrat do normálu" dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.

Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Bylo by však nadále nutné v nich dodržovat určitá pravidla, zákazníci by museli mít od sebe dostatečný odstup a dbát na hygienické zásady. Kabinet se podle premiéra pro svůj postup v rozvolňování omezení inspiruje v Koreji, Singapuru či Hongkongu.

Obchody by mohlo následovat otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary. "Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení," uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.

Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky