V zavřených autobazarech stojí v komisním prodeji auta za miliardy

Na sdružení SOVA se obracejí zoufalí majitelé vozů, které stojí ve stovkách zavřených autobazarů po celé České republice v komisním prodeji. Za normálního stavu by se auta většinou již dávno prodala a prodávající by dostali své peníze.

Ilustrační fotografie
reklama

Při zákazu prodeje v provozovnách se však na svá auta mohou maximálně chodit dívat přes plot. Stejně tak mají problém lidé, kteří měli připravené peníze na nákupu ojetiny a nemohou ho nyní zrealizovat. On-line prodej totiž zavedli jen největší prodejci, kteří se dají spočítat na prstech jedné ruky.

„Představte si, že nutně potřebujete peníze třeba na opravu domu, nebo kvůli tomu, že jste přišli o práci. Dáte ojeté auto do bazaru do komisního prodeje. Vláda následně bazaru zakáže fungovat. A vy už skoro měsíc jen pozorujete, jak jde cena ojetých vozů stále dolů a ten váš den ode dne ztrácí na ceně. Přitom se otevírají různé jiné obchody, kde je mnohem větší koncentrace lidí, jako jsou třeba hobymarkety, kam lidé pořádají doslova nájezdy. Nahradí stát lidem, kteří kvůli drastickému snížení cen ojetin nezískají tolik, kolik plánovali, jejich ztrátu?“ ptá se předseda Sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Běžná doba, za kterou se prodá auto v komisi je tři až čtyři týdny. Většina z desítek tisíc aut, která nyní chátrají v autobazarech, by se tedy již dávno prodala. „Je to jasné z příkladu těch několika největších prodejců, kteří zvládli přechod na online prodej. Víme, že prodávají desítky aut denně, takže zájem je. Koneckonců, v březnu a v dubnu se vždycky trh ojetin nejvíc hýbe. Malé bazary ale nemají šanci tento technologicky a organizačně náročný způsob prodeje zvládnout,“ uvedl Zbyněk Veselý.
Nemožnost prodat vůz může způsobit další sociální problémy. „Spousta lidí již nyní přišla o práci. Nebo jsou doma na ošetřovačce za 60 % mzdy. Už teď jim chybí peníze. Ještě před měsícem bylo v takové situaci jednoduché řešení – dát auto do bazaru. Pro mnoho sociálně slabších je totiž auto prakticky jediným majetkem, ve kterém mají uloženou alespoň minimální finanční rezervu . O tuto možnost nyní lidé přišli,“ upozorňuje Zbyněk Veselý.

V neposlední řadě má SOVA signály, že je problém vůz i reklamovat. „Do zavřeného bazaru, který provozuje třeba jen jeden živnostník, se nedovoláte. Vůz není kam k reklamaci přistavit. Pokud je vůz nepojízdný a lidé musejí přesto jezdit do práce nebo k lékaři, vznikají jim tak další ztráty,“ dodal Zbyněk Veselý.

Témata: Autobazary | auta | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky