Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie hlásí třetí oběť koronaviru a přes 132 nakažených. Vláda zavádí přísná opatření

Itálie, ilustrační fotografie
Itálie, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130, přičemž nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Oznámili to dnes lombardijský regionální poslanec Giulio Gallera a šéf civilní obrany Angelo Borrelli.

Přes 50.000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, je v úplné karanténě. Nesmějí tato místa opustit a zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných budou v lidnatých regionech Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřené všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.

Situace s prudkým nárůstem počtu infikovaných na Apeninském poloostrově vyvolala znepokojení u Světové zdravotnické organizace (WHO) a přiměla ji poslat do Itálie experty. "Posílám do Itálie... tým, aby spolupracoval při zkoumání toho, jak se virus šíří a jak ho zastavit," uvedl na twitteru regionální ředitel organizace pro Evropu Hans Kluge.

Jen v Lombardii je nyní podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila.

Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity; až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.

Téměř shodné kroky podnikl i guvernér sousedního pětimilionového Benátska Luca Zaia. Kromě uzavření škol a muzeí nařídil i ukončení slavného benátského karnevalu. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.

Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.

Testy dnes prokázaly nákazu koronavirem rovněž u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.

V Itálii kvůli koronaviru zemřeli tři lidé. První dvě oběti byly 78letý muž a 76letá žena. Dnes k nim podle sdělení lombardijského radního Gallery přibyla další postarší žena, která trpěla rovněž rakovinou, z města Crema, ležícího východně od Milána.

Podle Borrelliho je z celkem 132 nakažených 26 pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zdravotníci provedli přes 3000 dalších testů, na jejichž výsledky se nyní čeká.

Italská vláda v sobotu pozdě večer oznámila, že nařídila uzavřít přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji. "Je zakázán vstup do těchto měst i jejich opuštění," komentoval mimořádné vládní opatření italský premiér Giuseppe Conte. Kdo se pokusí uzávěru porušit, tomu hrozí "trestní stíhání", dodal Conte s tím, že v případě potřeby bude do oblasti povolána armáda.

Přísný režim se týká asi 50.000 lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

"Musíme podniknout veškeré myslitelné kroky, abychom zabránili šíření viru. Postižených lidí je mi líto, ale izolace je jediný způsob, jak zabránit, aby se z epidemie stala pandemie," řekl guvernér Fontana televizní stanici Sky.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus Itálie

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy