V Číně se prudce šíří zápal plic. O víkendu přibylo 139 nakažených

V Číně bylo během víkendu potvrzeno 139 nových případů zápalu plic způsobených novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru. Celkový počet případů tak prudce vzrostl na 200, informovaly dnes podle agentury Reuters čínské úřady. Ty rovněž oznámily, že viru podlehl už třetí člověk. První případ nového koronaviru hlásí u návštěvnice z Číny také Jižní Korea.

Ilustrační fotografie

Zdravotnické úřady ve Wu-chanu v centrální Číně uvedly, že ve městě se v sobotu a neděli objevilo 136 případů koronaviru. Pětatřicet pacientů onemocnělo těžce, stav devíti lidí je kritický.

Pekingský obvod Ta-sing, kde se nachází mezinárodní letiště, hlásí dva nové případy a velkoměsto Šen-čen v provincii Kuang-tung jeden. Jde o první výskyty infekce v Číně mimo Wu-chan, kde byly zaznamenány první případy, poznamenala agentura Reuters. Všichni tři pobývali předtím ve Wu-chanu.

Kromě toho bylo dnes z další východočínské provincie Če-ťiang hlášeno pět pacientů, kteří jsou v karanténě kvůli respiračnímu onemocnění. Tito lidé přicestovali z Wu-chanu a příznaky onemocnění dýchacích cest jsou u nich patrné od pátku. Jejich stav je stabilní, uvedly místní úřady.

Zdravotníci se obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku tento týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

Světová zdravotnická organizace (WHO) už o víkendu na twitteru upozornila, že některé z případů nevypadají, že by byly nějakým způsobem spojeny s tržištěm ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody. Právě trh Chua-nan byl přitom považován za místo, odkud se virus začal šířit.

První potvrzený případ nákazy koronavirem v Jižní Koreji dnes oznámilo také tamní středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC). Pacientkou je 35letá Číňanka, která v neděli přiletěla z Wu-chanu na mezinárodní letiště Inčchon. Kvůli příznakům, jako je vysoká horečka, byla žena izolována.

Už dříve byly evidovány dva případy také v Thajsku a jeden v Japonsku. Vždy šlo o osoby, které žily ve Wu-chanu, nebo odtud přicestovaly.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Experti se domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka.

Ředitel wuchanského centra pro kontrolu a prevenci nemocí Li Kang televizi CCTV řekl, že nakažlivost nového koronaviru není vysoká, což ale nevylučuje možnost omezeného přenosu z člověka na člověka. "Při zavádění našich různých preventivních a kontrolních opatření můžeme epidemii předejít a mít ji pod kontrolou," ujistil Li.

Podle vědců z britského Centra pro analýzu globálních infekčních nemocí při Královské univerzitě v Londýně je rozšíření infekce patrně mnohem rozsáhlejší, než je dosud známo. Na základě propočtů pravděpodobnosti experti odhadují, že skutečný počet nemocných je nyní už více než 1700.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky