V Británii probíhají předčasné parlamentní volby. Firmy očekávají zmírnění nejistoty

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují patovou situaci a zmírní nejistotu, která poškozuje vzájemný byznys. Britské a české firmy nemohou dlouhodobě plánovat obchod ani dodávky, protože netuší, kterým směrem se situace bude vyvíjet příští měsíce, řekla ČTK hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Už několik let se roční export do Velké Británie podle Asociace exportérů pohybuje mezi 200 až 210 miliardami korun, zhruba 70 procent tvoří stroje a dopravní prostředky.

Firmy podle HK ČR počítají s brexitem jako s rizikem a čekají na konkrétní informace. "Z našich šetření vyplývá, že se firmy nejčastěji obávají zavedení hraničních kontrol, které zpozdí dodávky a naruší tak logistiku. Dále mají obavy ze zavedení cel, se kterými často nemají zkušenosti," uvedla Kubelková.

Ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně Martin Macourek ČTK řekl, že od výsledku britských voleb očekává alespoň částečné ukončení nejistoty, která sužuje Spojené království již od referenda z roku 2016. Právě ta je výraznou hrozbou pro český byznys, upozornil. Osobně ale považuje variantu takzvaného tvrdého brexitu, která by tuzemské firmy poškodila nejvíce, za málo pravděpodobnou. To ukazuje i šetření Hospodářské komory, podle něhož ho jako překážku rozvoje podnikání v roce 2020 označilo jen 3,5 procenta podniků, loni 1,3 procenta.

"České firmy by však poškodila dlouhodobá krize a nestabilita Spojeného království, kterou si v žádném případě nepřejeme," dodal Macourek. Dopady nejistoty a hrozba pro český průmysl jsou podle něj už patrné s ohledem na to, že nejvíce se do UK vyvážejí automobily a součástky do nich.

Asociace exportérů očekává brexit s dohodou, mohou ale podle ní nastat mírné zmatky na hranicích a letištích. Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka může příští rok mezi únorem až dubnem oslabit poptávka. Většina exportérů je podle Daňka nicméně připravena na brexit s dohodou, měli na to minimálně devět měsíců.

Firmy podle mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Evy Veličkové hledají nové trhy a zásobují se klíčovými komponenty. Připravují se i na nový režim na hranicích a komplikace v logistice a celních řízeních. Například český výrobce kancelářských a průmyslových svítidel Modus, jehož 70 procent produktů míří na export, čelí těmto rizikům získaným povolením k zjednodušení celních procedur, takzvané certifikaci AEO. Ta umožňuje jednodušší celní odbavení. "Dokonce i v případě odchodu Británie bez jasné dohody, bychom měli projít celním procesem bez větších potíží," vysvětlil Jan Kavka, obchodní manažer Modus.

Martin Houska z poradenské společnosti Moore Stephens tvrdí, že v souvislosti s brexitem mnoho zahraničních firem plánuje Británii opustit. ČR má tak jedinečnou možnost je přilákat. Británie je silná ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a farmacii, uvedl. "Minimálně v prvních třech oblastech může Česko nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu, zázemí a zkušenosti," dodal Houska.

Loading...

Diskuze: V Británii probíhají předčasné parlamentní volby. Firmy očekávají zmírnění nejistoty

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky