Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii probíhají předčasné parlamentní volby. Firmy očekávají zmírnění nejistoty

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

České firmy od dnešních předčasných parlamentních voleb v Británii podle oslovených odborníků očekávají, že odblokují patovou situaci a zmírní nejistotu, která poškozuje vzájemný byznys. Britské a české firmy nemohou dlouhodobě plánovat obchod ani dodávky, protože netuší, kterým směrem se situace bude vyvíjet příští měsíce, řekla ČTK hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.

Už několik let se roční export do Velké Británie podle Asociace exportérů pohybuje mezi 200 až 210 miliardami korun, zhruba 70 procent tvoří stroje a dopravní prostředky.

Firmy podle HK ČR počítají s brexitem jako s rizikem a čekají na konkrétní informace. "Z našich šetření vyplývá, že se firmy nejčastěji obávají zavedení hraničních kontrol, které zpozdí dodávky a naruší tak logistiku. Dále mají obavy ze zavedení cel, se kterými často nemají zkušenosti," uvedla Kubelková.

Ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně Martin Macourek ČTK řekl, že od výsledku britských voleb očekává alespoň částečné ukončení nejistoty, která sužuje Spojené království již od referenda z roku 2016. Právě ta je výraznou hrozbou pro český byznys, upozornil. Osobně ale považuje variantu takzvaného tvrdého brexitu, která by tuzemské firmy poškodila nejvíce, za málo pravděpodobnou. To ukazuje i šetření Hospodářské komory, podle něhož ho jako překážku rozvoje podnikání v roce 2020 označilo jen 3,5 procenta podniků, loni 1,3 procenta.

"České firmy by však poškodila dlouhodobá krize a nestabilita Spojeného království, kterou si v žádném případě nepřejeme," dodal Macourek. Dopady nejistoty a hrozba pro český průmysl jsou podle něj už patrné s ohledem na to, že nejvíce se do UK vyvážejí automobily a součástky do nich.

Asociace exportérů očekává brexit s dohodou, mohou ale podle ní nastat mírné zmatky na hranicích a letištích. Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka může příští rok mezi únorem až dubnem oslabit poptávka. Většina exportérů je podle Daňka nicméně připravena na brexit s dohodou, měli na to minimálně devět měsíců.

Firmy podle mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Evy Veličkové hledají nové trhy a zásobují se klíčovými komponenty. Připravují se i na nový režim na hranicích a komplikace v logistice a celních řízeních. Například český výrobce kancelářských a průmyslových svítidel Modus, jehož 70 procent produktů míří na export, čelí těmto rizikům získaným povolením k zjednodušení celních procedur, takzvané certifikaci AEO. Ta umožňuje jednodušší celní odbavení. "Dokonce i v případě odchodu Británie bez jasné dohody, bychom měli projít celním procesem bez větších potíží," vysvětlil Jan Kavka, obchodní manažer Modus.

Martin Houska z poradenské společnosti Moore Stephens tvrdí, že v souvislosti s brexitem mnoho zahraničních firem plánuje Británii opustit. ČR má tak jedinečnou možnost je přilákat. Británie je silná ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a farmacii, uvedl. "Minimálně v prvních třech oblastech může Česko nabídnout kvalifikovanou pracovní sílu, zázemí a zkušenosti," dodal Houska.

Témata:  Velká Británie Brexit EU volby

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy