Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studenti, kteří nemohou domů, můžou zůstat na kolejích, sdělil Plaga

Robert Plaga
Robert Plaga
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Studenti vysokých škol, kteří se nemohou vrátit domů nebo jsou v karanténě, mohou zůstat na kolejích, uvedl dnes na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO). Vyplývá to podle něj z dohody s ministerstvem zdravotnictví. Ostatní studenty vyzval, ať jedou domů a omezí sociální kontakty.

Vláda v pondělí rozhodla, že kvůli zhoršující se situaci kolem šíření koronaviru od středy nesmí být na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají bydliště jinde v České republice. Výjimku mají studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů či ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi na školách. Studenti vysokých škol s opatřením nesouhlasí.

Rozhodnutí kabinetu také zahrnuje zákaz ubytování žákům a studentům v domovech mládeže a internátech.

"S ministerstvem zdravotnictví se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojení. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty," uvedl ministr Plaga.

S MZd se nám podařilo dohodnout, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, mohou zůstat na kolejích. Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty.

— Robert Plaga (@RobertPlaga) October 13, 2020

Na sociálních sítích od rána kolují výzvy k vládě, aby opatření přikazující opuštění kolejí přehodnotila. Studenti zorganizovali mimo jiné petici, kterou za dopoledne podepsalo 1600 lidí. Její autoři argumentují tím, že řada studentů pracuje nebo se potýká s nepříznivými podmínkami ve svém trvalém bydlišti. Zástupci studentských samospráv, studentských spolků a akademických senátů škol i předseda Studentské komory Rady vysokých škol Giancarlo Lamberti pak ve společném prohlášení uvedli, že nesouhlasí s jakýmkoli uzavíráním vysokoškolských kolejí, a to ani při úpravě ohlášené Plagou. Podle nich by vysokoškoláci s nákazou bez příznaků mohli nemoc při návratu do svých domovů jen ještě více rozvést do různých částí země.

"Chápeme, že dnešní doba vyžaduje razantní opatření, avšak uzavření kolejí je už za hranicí únosnosti, důvodů je hned několik," napsal vládě v otevřeném dopise student ČVUT z kolejí na Strahově Jakub Bartoš. Podle něj má většina studentů ubytování zaplacené už na celý měsíc a není jasné, zda dostanou peníze zpět. Nelíbí se mu také, že vláda dala studentům na odchod z kolejí málo času. Pokud kabinet setrvá na svém stanovisku, mohli by podle něj studenti zorganizovat demonstraci proti jejímu postupu, který označil za chaotický, nesmyslný a nedostatečně dobře komunikovaný.

Na většině vysokých škol už od konce září fungovala distanční výuka s výjimkou laboratorních či uměleckých činností nebo zkoušek. Od pondělí 12. října přešly povinně na základě rozhodnutí vlády na výuku on-line všechny. Od středy se na vysokých školách budou moct konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimku ze zákazu fyzické přítomnosti na vysoké škole budou mít studenti účastnící se klinické a praktické výuky a praxe v oborech všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programech a ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi v mateřských, na základních a středních školách.

Od středy přejdou kvůli pandemii nemoci covid-19 na výuku na dálku i všechny školy v zemi s výjimkou mateřských. V pondělí 2. listopadu se má znovu otevřít první stupeň základních škol.

Témata:  školství Robert Plaga

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy