Státy EU zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru. O využívání těchto "očkovacích pasů" dnes debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že je nejprve potřeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

Evropská unie, ilustrační fotografie

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení přišli v minulých dnech premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům či karanténám.

"Musíme pokračovat v debatě... Je tu stále mnoho věcí, které vyžadují vyjasnění," řekla po jednání novinářům portugalská státní tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. Podle ní musí být nejprve jasné, zda očkovaní lidé nemohou covid-19 přenášet na druhé nebo zda vakcíny chrání před všemi mutacemi viru.

Podobně se k věci zatím staví i Světová zdravotnická organizace (WHO). Její odborníci doporučují, aby i očkovaní při cestách do zahraničí dbali na další opatření snižující riziko přenosu viru.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič po jednání s ministry prohlásil, že evropské očkovací osvědčení by mohlo rozšířit možnosti cestování, nesmí však vést k diskriminaci lidí, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat.

"Snažíme se všemi prostředky předejít tomu, aby nevznikly podmínky pro jiné zacházení s těmito lidmi, nebo aby nebyla jakkoli omezována jejich práva," prohlásil Šefčovič.

Případnému zavedení očkovacího pasu podle něj bude předcházet vytvoření celounijní platformy pro sběr a sdílení dat o očkování, která by měla zemím EU usnadnit výměnu informací a zefektivnit postup vakcinace.

Společný postup při očkování a snahu o co nejrychlejší distribuci vakcín budou probírat prezidenti a premiéři unijních zemí na čtvrteční videokonferenci. Jejím tématem budou i cestovní očkovací certifikáty.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky