Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy EU zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru. O využívání těchto "očkovacích pasů" dnes debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti. Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že je nejprve potřeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení přišli v minulých dnech premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům či karanténám.

"Musíme pokračovat v debatě... Je tu stále mnoho věcí, které vyžadují vyjasnění," řekla po jednání novinářům portugalská státní tajemnice pro evropské záležitosti Ana Paula Zacariasová. Podle ní musí být nejprve jasné, zda očkovaní lidé nemohou covid-19 přenášet na druhé nebo zda vakcíny chrání před všemi mutacemi viru.

Podobně se k věci zatím staví i Světová zdravotnická organizace (WHO). Její odborníci doporučují, aby i očkovaní při cestách do zahraničí dbali na další opatření snižující riziko přenosu viru.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič po jednání s ministry prohlásil, že evropské očkovací osvědčení by mohlo rozšířit možnosti cestování, nesmí však vést k diskriminaci lidí, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat.

"Snažíme se všemi prostředky předejít tomu, aby nevznikly podmínky pro jiné zacházení s těmito lidmi, nebo aby nebyla jakkoli omezována jejich práva," prohlásil Šefčovič.

Případnému zavedení očkovacího pasu podle něj bude předcházet vytvoření celounijní platformy pro sběr a sdílení dat o očkování, která by měla zemím EU usnadnit výměnu informací a zefektivnit postup vakcinace.

Společný postup při očkování a snahu o co nejrychlejší distribuci vakcín budou probírat prezidenti a premiéři unijních zemí na čtvrteční videokonferenci. Jejím tématem budou i cestovní očkovací certifikáty.

Témata:  EU očkování Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy