Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stanjura: Je velká šance udržet plánovaný schodek rozpočtu

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Existuje dost velká šance, aby ministerstvo financí udrželo letošní schodek rozpočtu v plánované výši 295 miliard korun. Poslancům z rozpočtového výboru to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Je přesvědčený, že se podaří dodržet plánované příjmy, byť v jiné struktuře. "Máme velkou šanci, abychom ten plánovaný schodek dodrželi," řekl. Na straně výdajů musí najít úsporu asi 20 miliard korun v kapitolách kromě ministerstva práce, což považuje za splnitelný úkol.

Stanjura dnes přišel poslance informovat o stavu a předpokládaném vývoji rozpočtu. Podle zápisu z červnového jednání výboru navrhl tento bod poslanec koaliční TOP 09 Miloš Nový. Na dnešní jednání přišel i bývalý ministr financí a expremiér Andrej Babiš (ANO). Stanjuru doprovodil jeho náměstek Marek Mora.

Státní rozpočet v pololetí skončil schodkem 215,4 miliardy Kč, což byl druhý nejhlubší pololetní schodek od vzniku Česka po výsledku roku 2021.

Stanjura řekl, že podle konzervativního odhadu předpokládá mimořádné příjmy kolem 63 miliard korun, přičemž 17 miliard korun získá rozpočet na odvodu z výroby elektřiny a 46 miliard korun na dani z neočekávaných zisků. Přesnější čísla bude mít na konci září. Poznamenal, že rozdíl mezi plánovanými a předpokládanými příjmy státního rozpočtu je asi deset miliard korun, tedy méně než jedno procento, což se podle něj dá dohnat v dalším pololetí.

Stanjura očekává, že za třetí čtvrtletí bude letošní rozpočet v přebytku a schodek se sníží z pololetních 215,4 miliardy korun. Bude to dáno podle něho dividendou 54 miliardy korun z energetické společnosti ČEZ, splátkami daně z neočekávaných zisků a nižšími výdaji na pomoc s vyššími cenami energií, uvedl. "Musíme hledat úsporu 20 miliard korun," řekl Stanjura, podle kterého jde o splnitelný úkol.

Témata:  Zbyněk Stanjura státní rozpočet

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy