Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna potvrdila legislativní nouzi ke schvalování sporné penzijní novely

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sněmovna potvrdila dnes odpoledne navzdory odporu opozice trvání stavu legislativní nouze pro schvalování sporné vládní novely o snížení červnového růstu důchodů. Opoziční poslanci neuspěli s návrhy na okamžité zrušení legislativní nouze a na její omezení dneškem.

Stav legislativní nouze vyhlásila k penzijní novele na žádost kabinetu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Sněmovna souhlasila s tím, že v souladu s rozhodnutím šéfky dolní komory potrvá do 22. března. K hlasování se s ohledem na opoziční obstrukce dostala po zhruba 30 hodinách od úterního zahájení jednání. Debata z nich vyplnila přes 23 hodin.

Okamžité zrušení stavu legislativní nouze neúspěšně prosazoval lídr SPD Tomio Okamura. Návrh, aby skončil půlnocí na čtvrtek, Sněmovna zamítla Radku Vondráčkovi z hnutí ANO.

"Překonali jste první překážku, první kopec k bezprecedentnímu porušení ústavy," uvedla na adresu koalice k výsledkům hlasování předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová. Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opozice poukazuje na údajnou zpětnou platnost předlohy, protiústavní je podle ní i proces jejího schvalování.

Koalice kvůli tvrdým obstrukcím nejprve nechala omezit řečnickou dobu poslanců a následně prosadila stanovení pevného termínu pro hlasování o trvání legislativní nouze na dnešních 16:00. V běžné debatě zbylo v té době 66 nevyčerpaných poslaneckých přihlášek. "Většina má zodpovědnost a zároveň také právo prosazovat svá rozhodnutí," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Neomezená diskuse by podle něho znamenala nefunkční parlamentní demokracii.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek vyzýval opoziční zákonodárce k tomu, aby si nevytvářeli alibi pro Ústavní soud, na který se chtějí v případě přijetí předlohy obrátit. Ústavní soudci jsou podle Michálka zkušení a takové taktiky prohlédnou. "Postup opozice nesmí být destruktivní," zdůraznil.

Zatímco podle vlády je snížení mimořádné červnové valorizace nutná ke stabilizaci veřejných financí, opozice mluví o "okrádání" a o "ožebračování" důchodců. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podotkl, že církvím chce dát vláda díky inflační doložce k takzvaným církevním restitucím podle něho osm miliard korun a důchodcům nic.

Nyní poslance čeká schvalování návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechali k předloze svolat koaliční poslanci. K řečništi se znovu postavil Okamura, který jej už v úterý obsadil na sedm hodin a o hodinu překonal svůj rok starý rekord v délce vystoupení. Sněmovna bude rozhodovat taky o tom, zda penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.

Témata:  poslanecká sněmovna důchody

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy