Slovensko má tři nová podezření na koronavirus

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to dnes řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

Ilustrační fotografie
reklama

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Slovensko zatím při testech na koronavirus využívá pomoc zahraničí, vlastní testy hodlá spustit po obdržení příslušných podkladů v příštím týdnu. Úřady také plánují cvičení na bratislavském Štefánikově letišti a na dvou hraničních přechodech s Ukrajinou cvičení na prověření připravenosti zvládnout případný příchod pacientů s podezřením na koronavirus.

Pellegrini varoval před panikou v souvislosti s koronavirem, a to i kvůli očekávané nadcházející chřipkové sezoně. "Není důvod k panice u lidí, kteří v posledních týdnech nevycestovali do postižené oblasti, nesetkali se s někým, kdo byl dlouhodobě pryč, nebo nepřišli do kontaktu s lidmi, kteří navštívili země, kde koronavirus už je," řekl premiér.

Nový typ koronaviru se začal šířit koncem prosince z města Wu-chan, které je správním střediskem čínské provincie Chu-pej. Nemoci způsobené tímto virem v Číně podlehlo na 80 lidí. Slovenské úřady mají informace o 40 Slovácích, kteří pobývají na různých místech Číny, s možností jejich evakuace Bratislava podle Pellegriniho zatím nepočítá.

Potvrzené případy onemocnění hlásí některé asijské země, ale i Spojené státy, Kanada, Austrálie a Francie.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky