Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školy v Brně se chystají na možnou distanční výuku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Základní školy v Brně se kvůli zhoršené epidemiologické situaci chystají na možnou distanční výuku, připravují k tomu žáky i učitele. Problémem ale může být sehnat další IT vybavení. ČTK to dnes v anketě řekli oslovení ředitelé brněnských škol.

Každá základní škola v republice by měla do poloviny října dostat od státu na IT dovybavení 20.000 korun na jednoho učitele, celkem jim stát pošle 1,2 miliardy korun. Počítače budou muset školy koupit do konce prosince.

Masarykova základní škola v Zemědělské ulici dostane podle jejího ředitele Miloše Hrůzy téměř 700.000 korun. "Určitě je využijeme na modernizaci hardwarového vybavení, na notebooky či tablety. Mám ale obavy z toho, že zboží by mohl být nedostatek. V Česku jsou tisíce škol, které budou nakupovat. U nás se to týká asi 35 učitelů, to znamená 35 notebooků. E-shopy ale 35 kusů typově stejných notebooků nemají na skladě, je to limitované," uvedl ředitel.

Školu navštěvuje přes 550 žáků. Už nyní se připravuje na to, že by školy mohly být kvůli koronaviru uzavřeny obdobně jako na jaře. "Máme osvědčené videokonference i způsob distribuce informací, navázali bychom na to. Zavádíme i školu on-line. Byli bychom ale rádi, když to co nejdéle vydrží v normálním režimu," uvedl ředitel.

Základní škola ve Svážné ulici dostane na dovybavení zhruba 750.000 korun, navštěvuje jí asi 570 dětí. "Už máme něco nakoupeno, ale s dalším nakupováním bude problém. Potřebovali jsme 34 notebooků, firmy nám nabízely dva tři kusy, víc jsme nebyli schopni objednat. Umožnila nám to jen jedna," uvedl ředitel školy Petr Punčochář. Uvedl, že se na možnost uzavření škol připravují, vyučující učí žáky, co nainstalovat, co zapnout, jak se připojit, aby mohli komunikovat s pedagogy. "Vyučující mi slíbili, že do konce září by měli být proškoleni všichni a všechny děti," uvedl ředitel.

Základní škola v Bosonožské ulici dostane od státu na počítačové dovybavení asi 600.000 korun, navštěvuje ji přes 400 žáků. "Nějaké počítače jsme kupovali průběžně po celý rok, koupíme ale další, také nějaké tablety. Nevím ale, jestli toho na trhu bude dostatek," uvedla ředitelka školy Lenka Špačková. Uvedla, že na možné uzavření škol jsou připraveni. "Postupně zaučujeme žáky na on-line kontakt. Máme nově nastavený systém v elektronické žákovské knížce, také jsme vytvořili novou platformu v rámci googlu, ten nejvíce využíváme. Všichni žáci na druhém stupni už dostali novou e-mailovou adresu, aby platformu mohli používat," uvedla ředitelka.

Výuka na dálku fungovala už po uzavření škol na jaře. Účast na ní ale nebyla povinná a podle průzkumu České školní inspekce se jí nezúčastnilo asi 10.000 dětí. Školy se začaly otevírat postupně až po dvou měsících, docházka ale zůstala do konce minulého školního roku dobrovolná.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 11:23

Fotovoltaika bez baterie: Úspory poloviční, potenciál nevyužitý

Rozmach udržitelných zdrojů elektrické energie má vesměs pozitivní dopady. Ale přináší i problémy v distribuční soustavě a také situace, kdy je elektřiny takový nadbytek, že její cena klesá do záporných hodnot. Taková situace nastává při splnění několika podmínek a zejména pak v době, kdy se sejde výroba elektřiny ze slunce a z větru ve stejnou dobu. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy