Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Westinghouse? Rýsuje se problém kolem výběru dodavatele KHNP na jaderný tendr. Co se stalo?

jaderná elektrárna Dukovany
jaderná elektrárna Dukovany
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Americká Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, čímž zpochybnila rozhodnutí společnosti ČEZ upřednostnit Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) jako hlavního dodavatele pro plánovanou výstavbu dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech.

V tendru musel každý uchazeč prokázat, že má oprávnění převádět a sublicencovat jadernou technologii nabízenou společnosti ČEZ a místním dodavatelům. Reaktorové technologie APR1000 a APR1400 od společnosti KHNP však využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. KHNP nevlastní původní technologii a nemá právo ji sublicencovat třetí straně bez souhlasu Westinghouse. Uvedla společnost ve zprávě poskytnuté redakci MoneyMAG.cz.

Westinghouse předložila ČEZ nabídku na dodávku pokročilého reaktoru AP1000®, který je jediným provozovaným reaktorem generace III+ na světě. Tento reaktor disponuje plně pasivními bezpečnostními systémy, modulárním konstrukčním řešením a nejmenšími rozměry na MWe. Kromě nezákonného využívání americké technologie by nasazení reaktoru APR1000 namísto AP1000 vedlo k přesunu desítek tisíc pracovních míst z České republiky a USA do Koreje, včetně 15 000 míst v domovském státě Westinghouse, Pensylvánii.

Westinghouse bude pokračovat v obhajobě svých práv v oblasti duševního vlastnictví a v dodržování amerických zákonů o kontrole vývozu prostřednictvím mezinárodní arbitráže a soudních procesů v USA. Rozhodnutí v arbitráži se očekává nejdříve ve druhé polovině roku 2025.

Témata:  Dukovany ČEZ vláda Westinghouse KHNP Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy