Roušky se vrací do škol. Povinně je nasadí žáci v Praze

Od pondělí 14. září budou školáci a studenti v Praze muset nosit roušky ve společných prostorách škol. Jde o opatření pražské hygieny reagující na šíření koronaviru v hlavním městě, na tiskové konferenci to oznámila ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Opatření se podle tiskové zprávy týká i středních a vysokých škol.

Ilustrační fotografie
reklama

V mateřských školách zůstane dosavadní míra opatření, roušky tam děti ani personál nenosí. Jágrová nechce zatím omezovat ani návštěvy v domovech seniorů, aby nebyli jejich klienti zbytečně traumatizováni. Vyzvala ale, aby tam na návštěvy nechodili lidé s příznaky respiračních onemocnění.

Nošení roušek už je povinné ve všech prostředcích hromadné dopravy, od 9. září budou povinné i v obchodech. Část pražských škol toto opatření zavedla na doporučení hygieny už při zahájení školního roku 1. září. O tom, o jaký podíl se jedná, hygienická stanice statistiku nevede.

Desetidenní odklad povinnosti pro školy vysvětlila Jágrová tím, že jim chce nechat čas na přípravu, nemocných dětí navíc v prvních dnech školy zatím nepřibývá. Ve středu šlo o tři děti, ve čtvrtek také o tři. Jágrová řekla, že hygienická stanice slíbila neměnit doporučení každý týden.

V Praze jsou nyní uzavřeny čtyři školy, ve všech případech kvůli onemocnění pedagogů. Zavřené zůstaly po prázdninách ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích a Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Všechny tři počítají předběžně se začátkem školního roku v pondělí 14. září. Akademickému gymnáziu ve Štěpánské ulici byla hygienickou stanicí podle webu školy nařízena karanténa pro jednu třídu a vyučující v přímém kontaktu. Od pondělí 7. září se ostatní třídy budou účastnit výuky.

Zavedení roušek na chodby škol pražská hygiena podle Jágrové projednala s ministerstvem školství i asociací škol, které podle ní proti tomu nemají námitky.

Povinnost používání roušek ve společných prostorách škol plošně avizoval k 1. září zavést ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po kritice opatření zavedeno nebylo. Hygienici nyní dopracovávají metodiku pro postup, kdy se koronavirus ve škole objeví. Jágrová uvedla, že snahou je, aby kvůli onemocnění jednoho dítěte nebyla uzavřena celá škola. Metodický pokyn nyní podle ní prochází posledním připomínkováním.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky