Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ředitelky mateřských škol řešily s Babišem změny v předškolním vzdělávání

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Na nejasnosti kolem nového systému financování mateřských škol od 1. ledna příštího roku, nekomunikativnost ministerstva školství, přetíženost ředitelek mateřských škol a nevyváženost systému školek a dětských skupin si dnes zástupkyně profese stěžovaly premiéru Andreji Babišovi (ANO).

Andrea Benešová, zakladatelka facebookové skupiny, která sdružuje ředitelky 600 školek, ČTK po půlhodinové schůzce s Babišem řekla, že doufá v posun v přístupu ministerstva, které nereagovalo na několik písemných žádostí o jednání.

Babiš ředitelkám slíbil, že se tématu bude věnovat, v plánu má počátkem listopadu jednu ze samostatných mateřských škol navštívit. Potom, co mu ředitelky zaslaly ve čtvrtek otevřený dopis, projevilo zájem o diskusi ohledně podmínek pro předškolní děti v dětských skupinách a školkách podle Benešové i ministerstvo práce a sociálních věcí. S ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) se zástupkyně profese sejdou příští týden.

Premiér podle Benešové ředitelkám doporučil, aby vytvořily profesní komoru, jejímž prostřednictvím se budou moct podílet na připomínkování legislativy týkající se předškolního vzdělávání. Na to ale ředitelky nemají podle svých slov čas, který jim nezbývá ani na další činnost spojenou s řízením školek, i kvůli zbytečné byrokracii.

Po státu žádají mimo jiné sjednocení podmínek pro dvouleté děti v mateřských školách s dětskými skupinami, které chce ministerstvo práce a sociálních věcí převést na jesle. Je podle nich nespravedlivé, a to i vůči dětem, že na 13 dětí v dětské skupině mají dohlížet minimálně tři osoby, zatímco na jednu učitelku ve školce připadá až 28 dětí.

"Je sice možné snížit tento počet na 20 dětí ve třídě, obce ale tlačí na využití všech 28 míst," uvedla další z účastnic schůzky ředitelka mateřské školy v Pohořelicích u Brna Helena Kloudová. Na další podněty, například tarifní platy ředitelek a snížení míry jejich přímé pedagogické činnosti, na dnešní schůzce s premiérem podle Kloudové nedošlo.

V Česku bylo v uplynulém školním roce podle statistik ministerstva školství 5287 školek do kterých chodilo 363.776 dětí. Podle dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019 až 2023, který schválila vláda v červenci, by se měla ministerstva školství a práce a sociálních věcí na systému předškolní péče o děti ve věku do tří let dohodnout do roku 2023. Plán počítá s rozšířením sítě dětských skupin. Naopak ve třídách mateřských škol by se měl postupně snížit nejvyšší povolený počet dětí na 20.

Témata:  Andrej Babiš mateřské školy školství

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy