Prodej aut v EU v květnu klesl o více než polovinu

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v květnu kvůli koronavirové krizi meziročně snížil o 52,3 procenta na 581.161 vozů. Pokles nicméně zpomalil z rekordních 76,3 procenta v předchozím měsíci. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Ilustrační fotografie

V období od ledna do května prodej aut meziročně klesl o 41,5 procenta na 3,33 milionu vozů. Všechny členské země EU přitom za uvedené období vykázaly pokles o více než 20 procent.

Zemí nejvíce zasaženou dopady opatření proti šíření koronaviru bylo v květnu Španělsko, kde prodej klesl o 73 procent. Pokles ve Francii, Itálii a Německu dosáhl asi 50 procent.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v květnu meziročně snížil o 44,4 procenta na 13.385 vozů. V období od ledna do května prodej meziročně klesl o 30,3 procenta na 74.258 vozů.

Automobilce Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v květnu prodej v zemích EU meziročně klesl o polovinu na 30.372 vozů. Podíl této značky na unijním trhu ale vzrostl na 5,2 procenta z pěti procent před rokem.

Podle experta na automobilový trh ze společnosti EY Petra Knapa se žádné oživení nekoná, a to ani na trzích, kde byly autosalony otevřené celý květen. Například Německo hlásí propad o polovinu. Prodej se nezvyšuje ani přesto, že výrobci teď dávají velkou podporu do odbytu skladových aut. Automobilky PSA, Renault či Volkswagen už za pouhých pět měsíců od začátku roku ztratily odbyt jedné standardní továrny s roční produkcí 300.000 vozů.

Až děsivá je podle Knapa situace ve Velké Británii, kde 20.000 prodaných aut za květen odpovídá běžnému prodeji za dva až tři dny. "Pokud nebude v červnu nějaký zázrak, a léto bude předpokládaně pomalé, tak ze celý rok můžeme opravdu očekávat pokles kolem 25 až 30 procent. A to budeme ještě rádi," podotkl Knap.

Témata: auta | EU | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky