Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko v sobotu otevře hranice. Co to znamená pro Čechy?

Polsko
Polsko
Foto: Pixabay

Sobotní otevření polských hranic neznamená, že Češi budou moct k severním sousedům ihned cestovat bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény. Dnes na to upozornilo české ministerstvo zahraničí. Cesty bez omezení jsou zatím možné pouze na Slovensko, do Rakouska a do Maďarska.

Polsko od 13. června ukončuje kontroly na hranicích s Českem, Slovenskem a Německem, které zavedlo kvůli pandemii koronaviru. Do země tak bude možné vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž by se na příchozí vztahovala povinná karanténa.

Ministerstvo zahraničí ale upozornilo, že Česko uvolní vlastní restrikce pro cestování teprve od pondělí 15. června. Nyní je sice možné vycestovat za hranice, při návratu se ale lidé musí prokázat negativním testem na covid-19. To platí i pro případné víkendové cesty do Polska.

Česko povinnost prokázat se negativním testem zrušilo zatím pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. U většiny zemí Evropské unie tato povinnost odpadne v pondělí, kdy Česko začne uplatňovat takzvaný semafor pro hodnocení rizika nákazy v jednotlivých státech. Test nebo karanténa budou pro Čechy povinné pouze při návratu ze zemí s vysokým rizikem, kam nyní ministerstvo zdravotnictví řadí Británii a Švédsko. Cizinci se budou muset negativním testem prokázat i při cestě ze středněrizikové země, zároveň bude pro cesty z těchto států nutné prokázat důvod cesty do ČR, kterým nemůže být turistika.

Vnější hranice EU zůstávají zatím uzavřené. Členské země zatím očekávají, že by se mohly začít postupně otevírat od července pro vybrané státy.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Polsko Česko

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy