Pokud rodiče umístí v květnu dítě do školní skupiny, nebudou mít nárok na ošetřovné

Školní skupiny, v nichž by se od 25. května mohli učit žáci prvního stupně základních škol, nebudou fungovat jen dopoledne. Plynule se překlopí v něco jako školní družinu, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO). I tak ale nebudou slučováni děti z různých skupin. Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné.

Ilustrační fotografie
reklama

Kolektivy by se podle doporučení vlády měly rozdělit do skupin po 15 dětech. Složení skupiny by se nemělo měnit. "Pro první i druhý stupeň zůstává nosná vzdálená výuka," řekl Plaga. Školní skupiny mají rodinám ulehčit situaci. Měly by se v nich řešit úkoly, které dnes děti dostávají na dálku tak, aby se žák vrátil domů a nenesl si ze školy úkoly nové.

Podle Plagy by mohl být nastaven takový formát, že dopolední blok ve skupině by byl věnován učivu a následoval by blok družinový. Na fungování skupin by se měli podílet asistenti pedagogů a vychovatelé.

Rodiče před umístěním dítěte do školní skupiny budou muset podepsat čestné prohlášení, že dítě nesplňuje kritéria rizikovosti a také, že ve společné domácnosti nikdo takový nežije. Zároveň učitelé, kteří patří do rizikových skupin, by se měli nadále věnovat vzdálené výuce a neměli by být ve školních skupinách. Rizikovými skupinami jsou zejména senioři a lidé, kteří mají dlouhodobé nemoci, jako jsou cukrovka nebo srdeční potíže.

"Bude jim doporučeno, aby zůstávali doma," řekl koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Bude to o férovosti každého člověka, aby se například nesnažil zatajit svůj zdravotní stav. "Aby z důvodu, že je dlouho doma a je workoholik, například mladý diabetik s hypertenzí, nechtěl za každou cenu do školy," dodal Maďar.

O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Naopak pokud budou děti sedět v lavicích po jednom a s dostatečnými rozestupy, roušky by mít nemusely.

Maďar dále uvedl, že pokud například v nějaký den na nepovinnou školní aktivitu do skupiny přijde polovina dětí, nebude se spojovat s žádnou jinou skupinou, i kdyby v ní také v daný den více žáků chybělo.

Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné. Stát jej vyplácí rodičům dětí do 13 let věku. Vztahuje se na celou dobu uzavření škol, a to i zpětně. Úprava dočasně nahradila standardní dobu dobu výplaty nejvýše devět dní, když děti navíc nesmějí být starší deseti let. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zřejmě brzy navrhne zvýšení ošetřovného z 60 na 80 procent redukovaného vyměřovacího základu.

Pro obnovení chodu školních jídelen bude hlavní hygienické hledisko, pokud je nebude možné přizpůsobit parametrům požadovaným epidemiology, bude lepší najít náhradní řešení, doplnil ministr. Do konce dubna budou podle Plagy vytvořeny manuály, podle kterých by následně ředitelé měli potenciální otevření jídelen vyhodnotit.

U druhého stupně základních škol ministerstvo počítá se vzdálenou výukou až do konce školního roku. Pokud bude situace příznivá, mohli by se i žáci těchto tříd v průběhu června potkat u občasných vzdělávacích aktivit nebo dojít na konzultaci za jasně daných podmínek. Podle Plagy je ale zatím předčasné o tomto hovořit, vyhodnocovat možnosti se budou v květnu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky