Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 1165, opět jedná vláda

Lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v Česku během neděle přibylo o 114 na 1165. S nemocí COVID-19 zemřel v neděli jeden 95letý pacient, šest nakažených se dosud vyléčilo. Vláda jedná o prodloužení omezení volného pobytu a pohybu lidí na veřejnosti, které mělo skončit v úterý. Zabývá se také opatřeními na pomoc firmám, zaměstnancům a živnostníkům a návrhem na zvýšení schodku státního rozpočtu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) informoval o situaci kolem přijímacích zkoušek a maturit. S televizním projevem k občanům večer vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační fotografie
reklama

Přijímací zkoušky na střední školy by měly být nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, navrhne dnes Plaga vládě. Testy by podle něj měly mít stejnou formu a obsah jako v předešlých letech. Děti by je ale měly psát jen v jednom termínu místo dvou, které se původně plánovaly. Pokud vláda dnes návrh ministra schválí, mohla by se jím Sněmovna zabývat už v úterý na mimořádné schůzi. Žádný scénář, se kterým ministerstvo školství pracuje, podle Plagy nepočítá s tím, že by se zkracovaly letošní letní prázdniny.

Maturitní a závěrečné zkoušky by měly být podle návrhu ministerstva školství nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol, nebo by je mohly nahradit výsledky studentů z posledních tří vysvědčení střední školy. Rozhodující by mělo být datum 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje. Opoziční politici většinou Plagovy návrhy podporují.

Schodek letošního státního rozpočtu by se měl podle návrhu ministerstva financí kvůli dopadům koronaviru do ekonomiky a vládní podpoře firmám zvýšit ze 40 na 200 miliard korun. Vláda projedná také návrh na pozastavení elektronické evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Po víkendové přestávce, kdy se kabinet ani krizový štáb po řadě každodenních zasedání nesešly, budou ministři posuzovat zákaz přejíždění jinak uzavřených hranic i pro pracovníky zahraničních firem, takzvané pendlery.

Ministři by také měli probírat odklad záloh podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění na půl roku, kurzarbeit pro otevřené provozy, náhradu mzdy pro nuceně uzavřené provozy, odpuštění pojistného u podnikatelů, liberační balíček týkající se daní, rozšíření ošetřovného, bezúročné úvěry pod podnikatele a záruky za úvěry od komerčních bank. Vláda zřejmě také potřetí za sebou upraví vyhrazené hodiny v obchodech pro nákupy seniorů nad 65 let. Sněmovna se ke schvalování návrhu změn v ošetřovném, který vláda předložila kvůli uzavření škol, sejde v úterý z preventivních důvodů zhruba v polovičním počtu poslanců.

Testováno na koronavirus bylo v Česku k nedělní půlnoci 17.377 lidí. Hygienici z Moravskoslezského kraje si dnes postěžovali, že chybovost takzvaných rychlotestů z Číny je okolo 80 procent. Policistů je mezi nakaženými deset a příslušníků hasičského sboru 23.

Hasiči se podílejí na rozvážení ochranných pomůcek dopravovaných do ČR z Číny. Jeden milion roušek a další zdravotnický materiál přivezlo do Prahy hodinu po půlnoci první z letadel ČSA. Do výroby ochranných pomůcek se zapojí České vysoké učení technické (ČVUT), od příštího týdne může začít vyrábět až 10.000 kusů respirátorů nejvyšší třídy denně. Ze skladu státních hmotných rezerv v Sedlčanech bylo od předminulé soboty nemocnicím vydáno 1,3 milionu roušek. Trvající nedostatek ochranných pomůcek lidé řeší po svém, ve Vyškově dnes začaly fungovat první dva rouškomaty.

Do Itálie veze 110.000 roušek z Česka autobus jako dar náhradou za ochranné pomůcky, které byly minulý týden zabaveny v Lovosicích. Na palubě je i 43 italských občanů. Při cestě zpět autobus dopraví do vlasti české občany, kteří se ze země nemohli dostat.

Ministerstvo zahraničí zatím do ČR dopravilo ze zahraničí ve spolupráci s dalšími státy, komerčními dopravci i cestovními kancelářemi letecky zhruba 2500 Čechů. Dalších 1850 se vrátilo nouzovými autobusy z evropských letišť. Ministerstvo eviduje další tisíce žádostí o návrat do ČR. Podle hrubého odhadu zůstává v Evropě asi 10.000 českých turistů a dalších 10.000 jinde ve světě. Jednosměrné jízdenky na autobusy z Londýna do Prahy pro návrat českých občanů začal prodávat RegioJet.

Praktičtí lékaři požádali ministerstvo zdravotnictví, aby zrušilo jejich omezení předepisovat některé léky na chronická onemocnění, například na diabetes nebo léky zabraňující srážení krve. Nemocným je v současnosti musí předepsat ambulantní specialista, po změně by ho lidé nemuseli oslovovat.

Vládní omezení, kam spadají také zavřené restaurace, dopadají na pivovary. Budějovický Budvar zastavil linku na stáčení piva do sudů. Společnost MultiSport Benefit upozornila, že tuzemská sportoviště a relaxační centra, která jsou také zavřená kvůli šíření koronaviru, mají finanční rezervu v průměru na dva měsíce. Dalším nedostatkovým zbožím se v těchto dnech stalo v Česku droždí, lidé ho kupují do zásoby a častěji doma pečou.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky