Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pár snadných kroků k udržitelnosti. Začít můžete už dnes

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

PR článek - Všichni bychom si asi přáli chránit přírodu, ale možná se nám zdá, že je to až příliš obtížné. Ve skutečnosti se prakticky v každé oblasti našeho života dá udělat něco navíc, a nemusí to být zrovna hrozně složité. Poradíme vám pár tipů, které vás možná ještě nenapadly, ale určitě udělají alespoň malý rozdíl.

Tiskněte levněji a ekologičtěji

Skoro každá domácnost má doma tiskárnu. Čas od času se hodí něco si vytisknout, ale provoz takové tiskárny může být nejen drahý, ale také nešetrný k přírodě. Řešením mohou být recyklované tonery HP. Ušetříte při jejich nákupu, a navíc máte jistotu, že nebylo zbytečně použito příliš plastu, který přírodu zatěžuje. Starý obal se jednoduše naplní novým inkoustem a toner může být znovu využit. Volte tuto metodu zejména tehdy, pokud víte, že budete tisknout hodně – třeba při vypracování seminární práce. Na celém tisku můžete takto ušetřit až několik desítek korun a příroda bude mít radost také.

Šetrné odpadové hospodářství

Každá domácnost musí nějak řešit odpadní vody. Bohužel některé rekreační domy nebo chaty stále vypouštějí odpad do řek nebo do půdy, což je samozřejmě zcela nežádoucí. Řešení je přitom tak snadné. Jediné, co potřebujete, je septik. Je jednoduché jej pořídit i instalovat a získáte díky němu daleko lepší životní komfort. Septiky jsou udržitelnou formou likvidace odpadů, která dává smysl pro rekreační i běžnou domácnost.

Podpořte svého zaměstnavatele

Každá společnost má možnost pracovat podle systému environmentálního managementu, který stanovuje norma iso 14001. Pokud se tak u vás ještě neděje, můžete být právě vy tím, kdo podpoří zavedení těchto standardů. I pro zaměstnavatele je to výhodné, častokrát se podaří ušetřit peníze, a navíc je aktuální trend na trhu takový, že být eko je moderní a chvályhodné. Vaše firma tak může jít příkladem.

Zapomeňte na chemické hnojení

Pokud máte zahrádku, možná jste zvyklí používat pro lepší úrodu umělá hnojiva, která se ale skládají z koktejlu různých chemických látek. Tyto látky se následně dostávají do půdy, která je jimi znehodnocena a ztrácí do budoucna své skvělé vlastnosti. Přitom řešení je snadné – stačí hnojit přírodním kompostem, který je nejlepší nejen pro zdraví našich potravin, ale i pro ochranu přírody.

Udržitelné šperky

Zejména ženy se rády krášlí a zdobí šperky, ale málokterá tuší, že pravé diamanty se získávají v podmínkách, které jsou nešetrné nejen k přírodě, ale často také k lidem. Proto volte briliantové prsteny, které jsou osázeny umělými diamanty, které se vyrábí v laboratoři. Vy rozdíl nepoznáte, ale příroda ano. Je to další z mnoha malých kroků, které pomohou a prakticky nic vás nestojí.

Pozor na olej v odpadu

Smažení je stále oblíbeným způsobem přípravy jídel. Co ale dělat se zbytkovým olejem? Pokud jej lijete do odpadu, jistě tak nějak tušíte, že to neděláte správně. Vytváříme tak zbytečné problémy dokonce mnohonásobně. Olej je ve vodě nerozpustný a už jen 1 dcl oleje dokáže znečistit ohromné množství vody. Navíc se usazuje v potrubí, postupně se v něm hromadí a způsobuje jeho ucpání nebo zápach. Sbírejte proto přepálený olej do lahve nebo barelu a následně jej předejte ve vašem sběrném dvoře k likvidaci. Ušetříte si tak spoustu starostí.

Učte své děti i své blízké

Nejvíce však uděláte, pokud budete myšlenky ekologie a správné návyky předávat dál. Svým dětem, svým kolegům, přátelům apod. Díky vašemu příkladu možná pochopí, že má smysl to dělat, a některé činnosti jim brzy budou připadat automatické a zcela normální. Prospějete tak přírodě dlouhodobě a brzy se celá společnost naučí k ochraně přírody přistupovat zodpovědně a ohleduplně přesně tak, jak to už nyní děláte vy.

Témata:  PR článek Příroda

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy